Wykrok do zakroku ze sztangą

Wykrok do zakroku ze sztangą (ang. Barbell Lunge to reverse lunge)
Główna partia mięśni
Uda, pośladki
Dodatkowe partie mięśni
Łydki, core
Typ ćwiczenia
Wielostawowe złożone
Typ ruchu
Pchanie/Push
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
4
Niezbędny sprzęt treningowy
Sztanga
ćwiczenia na nogi anatomia

Wykrok do zakroku ze sztangą 

Wykrok do zakroku ze sztangą to wymagające ćwiczenie wielostawowe, w którym pobudzimy do pracy całe ciało bazując na wzorcu chodu. Dodatkowe obciążenie w postaci sztangi sprawia, że jest to najtrudniejsza wersja połączenia wykroku i zakroku, w której poza siłą i wytrzymałością, popisać będziemy musieli się równowagą i stabilizacją. Mimo tego, ćwiczenie to jak mało które zaangażuję do pracy mięśnie czworogłowe i pośladki, czyli filary naszego ciała. W zależności od założeń treningowych, można wykonywać je z mniejszą liczbą powtórzeń pod kątem rozwoju siły i hipertrofii, czy stosując większą objętość serii lub czas pracy dla poprawy wytrzymałości i spalania tłuszczu. 

 

Wykrok do zakroku ze sztangą – prawidłowa technika ćwiczenia 

Pozycja startowa 

  • Ustaw sztangę na stojaku tuż nad poziomem ramion. Po wybraniu odpowiedniej wysokości i obciążeniu sztangi, wejdź pod sztangę i połóż na niej tył barków (nieco poniżej szyi). Chwyć sztangę obiema rękami z każdej strony i podnieś ze stojaka, najpierw odpychając nogami i jednocześnie prostując tułów. Odejdź od stojaka, ustaw stopy rozstawione mniej więcej na szerokość bioder. To będzie Twoja pozycja wyjściowa. 

 

Fazy ćwiczenia 

  • Zrób krok do przodu prawą nogą około pół metra od stopy pozostawionej nieruchomo z tyłu i opuść górną część ciała w dół, cały czas utrzymując tułów w pozycji pionowej i zachowując równowagę.  
  • Używając głównie pięty stopy, odepchnij się w górę i wróć do pozycji wyjściowej. 
  • Pozostając w pozycji wyprostowanej, zainicjuj ruch, cofając się jedną stopą o około pół metra, trzymając biodra skierowane do przodu. Pierwszy podłogi powinien dotknąć duży palec tylnej stopy. Następnie pozwól obu kolanom zgiąć się i opuść tak aby prawie dotykać podłogi kolanem. 
  • Twoje ciało powinno cały czas być wyprostowane. Nie pochylaj się do przodu ani nie pozwalaj plecom się zaokrąglić. Wróć do pozycji początkowej odpychając się tylną stopą i prostując przednie kolano. 
  • Powtórz całą sekwencję zalecaną liczbę powtórzeń, a następnie to samo wykonaj lewą nogą. 

Top 5 najlepszych wariantów wykroku do zakroku ze sztangą:  

  1. Wykrok z hantlami 
  2. Wykrok ze sztangą 
  3. Wykrok do zakroku 
  4. Wykrok w bok ze sztangą 
  5. Wykrok do zakroku z hantlami 

Wykrok do zakroku ze sztangą – najczęstsze błędy i jak ich uniknąć 

  • Kolana wysuwają się za daleko do przodu: Kiedy robisz wykrok, biodra powinny opadać prosto w dół, a nie do przodu. Wypychanie kolana zbyt mocno do przodu może generować niepotrzebny stres na staw. W dolnej części ruchu obie nogi powinny znajdować się pod kątem 90 stopni w kolanach. 
  • Patrzenie w dół: gdy tylko spojrzysz automatycznie zaokrąglisz swoje plecy, co jest podstawowym błędem. Unikaj tego patrząc cały ruch w jeden punkt zlokalizowany przed twarzą. 
  • Utrata równowagi: pamiętaj o napięciu mięśni core oraz stawianiu stopy w linii prostej przed sobą. Im bliżej ciała postawisz stopę tym łatwiejsze będzie zachowanie balansu. 
  • Rotacja tułowia: utrzymuj cały czas tułów w linii prostej, ze środkiem ciężkości padającym między nogi. Jeśli masz problem próbuj kontrować rotacje przez napięcie przeciwnego pośladka. 

 

Wykrok do zakroku ze sztangą – najlepsze patenty treningowe 

  • Im dalej postawisz nogę wykroczną od ciała, tym większą pracę wykonają pośladki. Im bliżej ciała jesteś podczas wykroku, tym bardziej pracujesz nad mięśniami czworogłowymi 
  • Spróbuj ćwiczenia z ciężarem własnego ciała lub z samą sztangą, zanim spróbujesz wykonywać to ćwiczenie z dodatkowym obciążeniem. Nie przesadzaj, jeśli jesteś początkującym i staraj się utrzymywać liczbę powtórzeń w zakresie 10-12. 
  • Możesz zmodyfikować ćwiczenie przez zmianę nogi z prawej na lewą co powtórzenie. 
  • Jeśli masz problemy z zachowaniem równowagi – spróbuj wariacji tego ćwiczenia z hantlami lub na maszynie Smitha. 

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN