Deska bokiem ze spięciem brzucha

Deska bokiem ze spięciem brzucha to świetne ćwiczenie, które pomaga budować siłę i stabilność tułowia. Łączy standardowe brzuszki z ćwiczeniem deski bokiem w jednym ruchu, który rzuci wyzwanie Twojej równowadze i wzmocni mięśnie core. Ten wariant deski działa na całe ciało, łącząc wszystkie podstawowe ruchy tradycyjnej odmiany ćwiczenia z dodatkową troską o ramiona i biodra – Twoje mięśnie skośne zostaną aktywowane podwójnie mocno. Strona znajdująca się najbliżej ziemi musi być cały czas zaangażowana, aby ciało było stabilne, podczas gdy druga strona kurczy się i rozluźnia na przemian. 

Jest to doskonałe ulepszenie tradycyjnej deski, szczególnie do celowania w trudno dostępne mięśnie rdzenia, zewnętrzne skośne i zębate przednie. 

Deska bokiem ze spięciem brzucha (ang. Side Plank and Oblique Crunch)
Główna partia mięśni
Core
Dodatkowe partie mięśni
Barki, ramiona, nogi
Typ ćwiczenia
Wielostawowe
Typ ruchu
Izometria
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
3
Niezbędny sprzęt treningowy
-
ćwiczenia na brzuch anatomia
deska bokiem ze spięciem brzucha

Faza A ćwiczenia

deska bokiem ze spięciem brzucha

Faza B ćwiczenia

Deska bokiem ze spięciem brzucha – technika

Pozycja startowa 

  • Połóż się na boku, umieszczając zgięte pod kątem 90° ramię bezpośrednio pod linią barków i opierając się wyłącznie na przedramieniu. Drugą dłoń połóż swobodnie za głową, ze zgiętym w łokciu ramieniem. Nogi trzymaj wyprostowane a stopy w jednej linii. Napnij korpus i unieś biodra do góry, ustawiając je w taki sposób, by całe ciało tworzyło prostą linię.  

 

Fazy ćwiczenia 

  • Nie zmieniając pozycji bioder, wykonaj skręt tułowia przywodząc łokieć górnego ramienia jak najbliżej podłoża.  
  • Kontrolowanym ruchem wróć do pozycji wyjściowej.   
  • Po zakończeniu serii, powtórz całość na drugą stronę ciała.  

Instrukcja wideo

Deska bokiem ze spięciem brzucha – 5 najlepszych wariantów

  1. Deska na kolanach 
  2. Deska na przedramionach 
  3. Deska z wysuniętymi dłońmi 
  4. Deska bokiem 
  5. Deska z rotacją tułowia 

Najczęstsze błędy i jak ich uniknąć

  • Opuszczanie bioder. Zbyt niska pozycja bioder oznacza, brak odpowiedniego napięcia mięśni korpusu, a to właśnie ich praca powinna być Twoim największym priorytetem. Pilnuj, żeby Twoje ciało utrzymane było przez cały czas w prostej linii. Jeśli potrzebujesz wykorzystać do tego lustro, śmiało z niego korzystaj.  
  • Wypychanie bioder do przodu lub do tyłu. Obie pozycje ograniczają pracę mięśni brzucha. Znajdź więc odpowiednią pozycję bioder na etapie przyjmowania pozycji wyjściowej. Kiedy już ją znajdziesz, napnij mięśnie korpusu i skup się na jej utrzymaniu.  
  • Zbyt szybkie tempo. Celem nie jest wykonanie jak największej ilości powtórzeń, a jak największa praca mięśni brzucha. Kontroluj więc tempo w obie strony i postaraj się, by każdy z etapów trwał 1-2 sekund.  
  • Zbyt duży zakres ruchu. Nie staraj się za wszelką cenę dotknąć podłogi, dłoni lub ramienia. Wykonuj każde powtórzenie w naturalnym dla Ciebie zakresie ruchu upewniając się, że z każdym powtórzeniem, korpus jest napięty a pozycja wyjściowa nóg i bioder się nie zmienia.  
  • Odrywanie dłoni od głowy. Ten błąd powiązany jest z powyższym a potęgowany jest przez ego, czyli chęć wykonania jak najlepszego powtórzenia. Problem w tym, że najlepsze powtórzenie to takie, w którym większa część Twojego ciała pozostaje nieruchoma, korpus jest napięty, a ruch wykonuje w zasadzie tylko górna część tułowia.  
  • Pchanie głowy dłonią. Głowa i ramiona w tym ćwiczeniu nie powinny wykonywać żadnej pracy. Dłoń umieść po prostu swobodnie za głową tak, by czuć z nią kontakt, ale nie wkładaj żadnej siły w żadne z powtórzeń. Skup się jedynie na odpowiedniej rotacji i stałego utrzymania napięcia mięśni korpusu. 

Najlepsze patenty treningowe

  • Początkowo możesz wykonywać to ćwiczenie przodem lub bokiem do lustra, żeby kontrolować swoją pozycję. 
  • Jeśli masz problem zachowaniem poprawnej techniki ćwiczenia, początkowo naucz się kontroli w wykonywaniu izometrycznej deski bokiem, dopiero później dodaj ruch spięcia. 
  • Wykonuj ćwiczenie na materacu lub gumowej macie – zmniejszy to dyskomfort podczas opieraniu się na łokciu i przedramieniu.  
  • Nie zapomnij włączyć tego ćwiczenia w przygotowany przez ekspertów NLS program treningowy!

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN