Unoszenie bioder w oparciu o ławkę jednonóż

Unoszenie bioder w oparciu o ławkę jednonóż (ang. Single-Leg Hip thrust):
Główna partia mięśni
Uda, pośladki
Dodatkowe partie mięśni
Łydki, core
Typ ćwiczenia
Wielostawowe złożone
Typ ruchu
Zgięcie/Hinge
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
3
Niezbędny sprzęt treningowy
Ławka
ćwiczenia na nogi anatomia

Unoszenie bioder w oparciu o ławkę jednonóż 

Unoszenie bioder w oparciu o ławkę jednonóż jest odmianą ćwiczenia w oparciu o ruch zawiasowy biodra i jednocześnie ćwiczeniem używanym do ukierunkowania pracy na mięśnie pośladków i tylnej grupy ud. Główną różnicą między tym ćwiczeniem, a innymi odmianami unoszenia bioder jest to, że jest to ćwiczenie jednostronne. Pozwala to na skuteczniejsze aktywowanie osobno każdej strony ciała, aby zbudować bardziej estetyczną sylwetkę, a także zrównoważoną siłę i wyrównać asymetrię. 

 

Unoszenie bioder w oparciu o ławkę jednonóż – prawidłowa technika ćwiczenia 

Pozycja startowa 

 • Rozpocznij siedząc na ziemi z ławką bezpośrednio za sobą na której oprzesz plecy mniej więcej na wysokości łopatek. Dłonie oprzyj na biodrach lub spleć na klatce piersiowej. To będzie Twoja pozycja wyjściowa. 

 

Fazy ćwiczenia 

 • Rozpocznij ruch poprzez wciskanie stopy jednej nogi w podłogę, wypychając biodra pionowo do sufitu. Druga noga powinna być wyprostowana przez cały ruch, na przedłużeniu tułowia. Twój ciężar ciała powinien opierać się na łopatkach i stopach.  
 • Wyprostuj biodro przez ściskanie pośladków, a następnie odwróć ruch, aby powrócić do pozycji wyjściowej, a następnie powtórz ćwiczenie na drugiej nodze.  

Top 5 najlepszych wariantów unoszenia bioder w oparciu o ławkę jednonóż: 

 1. Unoszenie bioder ze sztangą w oparciu o ławkę 
 2. Unoszenie bioder ze sztangą 
 3. Unoszenie bioder z talerzem 
 4. Unoszenie bioder w oparciu o ławkę 
 5. Dzień dobry ze sztangą 

Unoszenia bioder w oparciu o ławkę jednonóż – najczęstsze błędy i jak ich uniknąć 

 • Zaokrąglanie dolnej części pleców: Upewnij się, że dolna część pleców nie wygina się w łuk podczas rozciągania biodra, powinieneś skupić się na ściskaniu pośladków i lekkim pochyleniu miednicy do tyłu przy utrzymaniu napięcia mięśni brzucha. 
 • Brak pełnego wyprostu biodra: spowoduję to obciążenie odcinka lędźwiowego i słabszą pracę pośladków. Pod koniec ruchu Twoje ciało powinno tworzyć linię prostą od kolan aż po ramiona. 
 • Ruchy głową: Nie patrz w dół oraz nie zginaj szyi podczas ruchu. Zamiast tego skup się na utrzymaniu szyi neutralnie w stosunku do tułowia. Kiedy tułów odchyla się do tyłu, wzrok powinien unieść się w kierunku sufitu. Kiedy Twoje biodra opadną, a tułów podąża za nimi, Twoje spojrzenie będzie skierowane bardziej przed siebie. 
 • Rotacja miednicy: pomimo tego, że ćwiczenie wykonujemy jednonóż, miednica podczas całego ćwiczenia powinna być ustawiona równolegle względem linii barków. Jeśli nie jesteś w stanie utrzymać pozycji biodra, wróć do wersji obunóż. 

 

Unoszenia bioder w oparciu o ławkę jednonóż – najlepsze patenty treningowe 

 • Skoncentruj się na wydechu podczas wypychania bioder w górę. Przy poprawnej technice nie powinieneś w ogóle wykonywać ruchu w dolnej części pleców. 
 • Jeśli wydaje ci się, że nie czujesz, jak Twoje pośladki się aktywują, dotykaj mięśni dłońmi i skup się na zatrzymaniu ruchu w szczytowym momencie skurczu. 
 • Gdy ruch z obciążeniem własnego ciała będzie zbyt małym oporem, spróbuj użyć dodatkowego obciążenia w postaci sztangi, talerza, kettlebell lub gumy oporowej. 

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN