Wykrok z kettlebell

Wykrok z kettlebell (ang. Kettlebell lunge)
Główna partia mięśni
Uda, pośladki
Dodatkowe partie mięśni
Łydki, core
Typ ćwiczenia
Wielostawowe złożone
Typ ruchu
Pchanie/Push
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
2
Niezbędny sprzęt treningowy
Kettlebell
ćwiczenia na nogi anatomia

Wykrok z kettlebell 

Wykroki z kettlebell to ćwiczenie, które pomoże zbudować mięśnie nóg i pośladków, poprawi unilateralną siłę, co jest korzystne w przypadku wielu dyscypliny sportowych (sztuki walki, bieganie, piłka nożna, tenis) i stabilności tułowia, a także pomoże rozwinąć mobilność bioder, co jest niezbędne do długiego i zdrowego życia. 

Ponieważ ruch wykonywany jest jedną nogą na raz, poprawiają one również koordynację i równowagę, a także, tak, osławioną propriocepcję, czyli zdolność do bycia świadomym, gdzie znajdują się wszystkie części ciała i jak poruszają się względem siebie. Mięśnie pracujące w wykrokach z kettlebell będą się nieznacznie różnić w zależności od odmiany, ale istota pozostaje ta sama, a mianowicie: nogi – pośladki, łydki, mięśnie czworogłowe i przywodziciele ud (mięśnie odpowiedzialne za cofanie nóg w kierunku linii środkowej ciała). Przyczynią się również do budowy łydek i mięśni core. 

 

Wykrok z kettlebell – prawidłowa technika ćwiczenia 

Pozycja startowa 

 • Stań z tułowiem wyprostowanym, trzymając dwa kettlebelle w dłoniach po bokach. Napnij mięśnie core, cały czas patrząc w przód. To będzie Twoja pozycja wyjściowa.  

 

Fazy ćwiczenia 

 • Zrób krok do przodu prawą nogą około pół metra od stopy pozostawionej nieruchomo z tyłu i opuść górną część ciała w dół, cały czas utrzymując tułów w pozycji pionowej i zachowując równowagę.  
 • Używając głównie pięty stopy, odepchnij się w górę i wróć do pozycji wyjściowej. 
 • Powtórz ruch przez zalecaną liczbę powtórzeń, a następnie to samo wykonaj lewą nogą. 

Top 5 najlepszych wariantów wykroku z kettlebell:  

 1. Zakrok ze sztangą 
 2. Wykrok ze sztangą 
 3. Przysiad wykroczny ze sztangą 
 4. Wykrok w bok ze sztangą 
 5. Przysiad przedni 

Wykrok z kettlebell – najczęstsze błędy i jak ich uniknąć 

 • Kolana wysuwają się za daleko do przodu: Kiedy robisz wykrok, biodra powinny opadać prosto w dół, a nie do przodu. Wypychanie kolana zbyt mocno do przodu może generować niepotrzebny stres na staw. 
 • Patrzenie w dół: gdy tylko spojrzysz automatycznie zaokrąglisz swoje plecy, co jest podstawowym błędem. Unikaj tego patrząc cały ruch w jeden punkt zlokalizowany przed twarzą. 
 • Utrata równowagi: pamiętaj o napięciu mięśni core oraz stawianiu stopy w linii prostej przed sobą. Im bliżej ciała postawisz stopę tym łatwiejsze będzie zachowanie balansu. 
 • Rotacja tułowia: utrzymuj cały czas tułów w linii prostej, ze środkiem ciężkości padającym między nogi. Jeśli masz problem próbuj kontrować rotacje przez napięcie przeciwnego pośladka. 

 

Wykrok z kettlebell – najlepsze patenty treningowe 

 • Jeśli masz problemy z zachowaniem równowagi – spróbuj wariacji tego ćwiczenia na maszynie Smitha. Do wariacji ze sztangą na plecach przejdź dopiero w momencie, gdy zachowujesz równowagę pracując z kettlebell. 
 • Im dalej postawisz nogę wykroczną od ciała, tym większą pracę wykonają pośladki. Im bliżej ciała jesteś podczas wykroku, tym bardziej pracujesz nad mięśniami czworogłowymi 
 • Możesz zmodyfikować ćwiczenie przez zmianę nogi z prawej na lewą co powtórzenie. 
 • Jeśli masz problem z utrzymaniem kettlebell w dłoniach możesz użyć specjalnych pasków do martwego ciągu w celu wzmocnienia chwytu. 

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN