Wejście na ławkę bokiem

Wejście na ławkę bokiem (ang. Lateral step-up)
Główna partia mięśni
Uda, pośladki
Dodatkowe partie mięśni
Łydki, core
Typ ćwiczenia
Wielostawowe złożone
Typ ruchu
Pchanie/Push
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
2
Niezbędny sprzęt treningowy
Ławka
ćwiczenia na nogi anatomia

Wejście na ławkę bokiem 

Wejście na ławkę bokiem to odmiana wykroku, który lepiej odwzorowuje ruch przysiadu. Ćwiczenie to pomaga budować dolną część ciała i zwiększa siłę mięśni core, równowagę i wydajność w codziennych czynnościach, takich jak wchodzenie po schodach i bieganie. Wejście na ławkę bokiem może być podstawowym ćwiczeniem wzmacniającym nogi, dodatkowym ćwiczeniem poprawiającym równowagę siłową i stabilność bioder lub jako ćwiczenie rehabilitacyjne. Najbardziej optymalne będzie wykonywanie tego ćwiczenia pod koniec treningu po bardziej technicznych i zorientowanych na szybkość ćwiczeniach. 

 

Wejście na ławkę bokiem – prawidłowa technika ćwiczenia 

Pozycja startowa 

  • Stań obok przy ławeczce lub innym podwyższeniu (np. skrzyni) z ramionami na biodrach lub opuszczonych wzdłuż tułowia. Ustaw stopy na szerokość barków z palcami lekko skierowanymi na zewnątrz. Przez cały czas trzymaj głowę na przedłużeniu kręgosłupa, ustabilizuj tułów napinając mięśnie core. To jest Twoja pozycja wyjściowa. 

 

Fazy ćwiczenia 

  • Umieść prawą stopę na podwyższeniu. Prostując biodro i kolano prawej nogi stań na ławeczce z wyprostowanymi nogami – lewa stopa cały czas będzie w powietrzu tuż obok ławeczki. 
  • Zejdź lewą nogą, zginając biodro i kolano prawej nogi. Wróć do pierwotnej pozycji stojącej, umieszczając prawą stopę obok lewej stopy w pozycji początkowej. 
  • Powtórz z prawą nogą dla zalecanej liczby powtórzeń, a następnie wykonaj ćwiczenie z lewą nogą. 

Top 5 najlepszych wariantów wejścia na ławkę bokiem:  

  1. Wejścia na ławkę bokiem z hantlami 
  2. Wejścia na ławkę ze sztangą 
  3. Zakrok ze sztangą 
  4. Przysiad wykroczny 
  5. Wykrok ze sztangą 

Wejście na ławkę bokiem – najczęstsze błędy i jak ich uniknąć 

  • Zaokrąglanie dolnej części pleców: Bardzo ważne jest, aby podczas ruchu zachować proste plecy! Możesz upewnić się, że plecy są proste, trzymając oczy skierowane do przodu, wypiętą klatkę piersiową, łopatki do tyłu i plecy wygięte w łuk. Utrzymuj napięte mięśnie core podczas całego ruchu, aby pomóc utrzymać plecy w miejscu. 
  • Zapadanie się kolan do środka: staraj się prowadzić kolano w linii prostej ze stopą, zwłaszcza podczas wchodzenia. Pamiętaj o aktywnej pracy pośladków, to one będą mocno zaangażowane w wyprost biodra. 
  • Rotacja tułowia: utrzymuj cały czas tułów w linii prostej, ze środkiem ciężkości padającym między nogi. Jeśli masz problem próbuj kontrować rotacje przez napięcie przeciwnego pośladka. 
  • Kołysanie w przód: Nie kołysz się do przodu, aby zainicjować ruch. Rozpoczynając ruch pochyl się delikatnie do przodu nad przednią nogą i odepchnij przednią część stopy. 
  • Spadanie z ławki: nie zeskakuj ani nie spadaj bez kontroli – może to doprowadzić do urazów w obrębie kolana lub stawu skokowego. Zejście z ławki powinno być kontrolowane, a największą pracę będzie wykonywać tutaj przednia noga i pośladek. 

 

Wejście na ławkę bokiem – najlepsze patenty treningowe 

  • Jeśli ta wariacja jest dla Ciebie zbyt prosta spróbuj wejść na ławkę z hantlami lub po prostu użyj sztangi.  
  • W pozycji początkowej kolano na ławeczce powinno być zgięte pod kątem 90 stopni ale do zapoznania z ćwiczeniem możesz użyć niższej skrzyni lub podestu. 

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN