Swing kettlebell jednorącz

Swing kettlebell jednorącz (ang. Single-arm Kettlebell swing)
Główna partia mięśni
Uda, pośladki
Dodatkowe partie mięśni
Łydki, core
Typ ćwiczenia
Wielostawowe złożone
Typ ruchu
Przyciąganie/Pull
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
3
Niezbędny sprzęt treningowy
Kettlebell
ćwiczenia na nogi anatomia

Swing kettlebell jednorącz 

Swing kettlebell jednorącz jest odmianą wymachu z kettlebell i wielostawowym ruchem całego ciała, który przede wszystkim angażuje mięśnie tylnego łańcucha, w szczególności kompleks ścięgien podkolanowych. Swing z kettlebell jest doskonałym punktem wyjścia dla tych, którzy uczą się wzorca ruchu zawiasowego w obrębie stawu biodrowego. Dzięki temu łatwiejsze będzie opanowanie trudniejszych ćwiczeń takich jak martwy ciąg czy przysiad. Ponieważ w tym ćwiczeniu wymach wykonywany jest tylko jedną ręką na raz, jest to również wyjątkowe wyzwanie dla mięśni chwytu i core. Swing kettlebell w tej odmianie najczęściej wykorzystywany jest do treningu siły eksplozywnej, do treningu aerobowego lub sercowo-naczyniowego oraz w treningu obwodowym. 

 

Swing kettlebell jednorącz – prawidłowa technika ćwiczenia 

Pozycja startowa 

 • Ustaw kettlebell bezpośrednio między stopami i przyjmij umiarkowanie szeroką postawę z lekko skierowanymi na zewnątrz palcami stóp. 
 • Wypchnij biodra do tyłu i pochyl się do przodu, aż tułów będzie prawie równoległy do podłogi. 
 • Sięgnij w dół i chwyć kettlebell jedną ręką. Opuść biodra poniżej ramion i upewnij się, że stabilnie trzymasz kettlebell. Drugą rękę wykorzystaj do utrzymania równowagi, unosząc ją w bok. 
 • Upewnij się, że Twoje oczy patrzą przed siebie. Twoje ciało będzie podążać za głową, więc głowa do góry i patrz przed siebie! Pamiętaj, aby zachować proste plecy i nigdy nie pozwolić, aby się zaokrągliły. Jesteś teraz w pozycji wyjściowej.  

 

Fazy ćwiczenia 

 • Z pozycji wyjściowej napnij mięśnie najszersze grzbietu i przesuń odważnik między nogi. Twoje kolana mogą się lekko ugiąć. Jest to płynny ruch, który inicjuje ruch „wahadła” potrzebny do kolejnych powtórzeń. 
 • Mocno wypchnij kettlebell do przodu za pomocą bioder i pośladków. Jednocześnie wyprostuj kolana, aby przyjąć sztywną, wyprostowaną postawę. Kiedy kettlebell osiągnie swój szczyt, Twoje ciało powinno być ułożone pionowo, tak aby kostki, kolana, biodra i ramiona były w jednej linii.  
 • Aby wykonać kolejne powtórzenie, pozwól odważnikowi opaść naturalnie, jednocześnie przesuwając go z powrotem między nogi. Kiedy kettlebell jest w najdalszym punkcie, Twoje ciało powinno bardzo przypominać pozycję startową, przygotowując Cię do natychmiastowego wykonania kolejnego powtórzenia. 
 • Powtórz zalecana liczbę powtórzeń, a następnie chwyć kettlebell drugą dłonią i powtórz ćwiczenie. 

Top 5 najlepszych wariantów swingu kettlebell jednorącz:  

 1. Swing kettlebell 
 2. Martwy ciąg z kettlebell 
 3. Dzień dobry ze sztangą 
 4. Martwy ciąg z hantlami 
 5. Przysiad z kettlebell 

Swing kettlebell jednorącz – najczęstsze błędy i jak ich uniknąć 

 • Zaokrąglanie dolnej części pleców: Bardzo ważne jest, aby podczas ruchu zachować proste plecy! Możesz upewnić się, że plecy są proste, trzymając oczy skierowane do przodu, wypiętą klatkę piersiową, łopatki do tyłu i plecy wygięte w łuk. Utrzymuj napięte mięśnie core podczas całego ruchu, aby pomóc utrzymać plecy w miejscu. 
 • Patrzenie w dół: gdy tylko spojrzysz automatycznie zaokrąglisz swoje plecy, co jest podstawowym błędem. Unikaj tego patrząc cały ruch w jeden punkt zlokalizowany przed twarzą. 
 • Kolana do wewnątrz lub na zewnątrz: Nie kieruj kolan do środka ani na zewnątrz podczas ruchu. Powoduje to niepotrzebne obciążenie stawów kolanowych. 
 • Zbyt wolne tempo ruchu: Swing powinien być dość eksplozywnym, chodzi o jak najszybsze wygenerowanie wyprostu biodra. Zwalniając tempo nie wykorzystasz momentu pędu, a Twoje plecy prawdopodobnie się zaokrąglą.  
 • Odrywanie stóp: Twój środek ciężkości oczywiście przesunie się na pięty podczas końcowej fazy ćwiczenia, ale nie powinieneś pozwalać palcom unosić się utrzymując kontakt całej stopy z podłożem przez całe ćwiczenie. 

 

Swing kettlebell jednorącz – najlepsze patenty treningowe 

 • Szerokość postawy różni się znacznie w zależności od osoby. Zamiast spędzać zbyt dużo czasu na obliczaniu idealnej szerokości rozstawu, po prostu eksperymentuj i zobacz, co najlepiej pasuję do Ciebie, jednocześnie pozwalając Ci generować największą moc. 
 • Poza zaletami w kształtowaniu siły i mocy, swing kettlebell wykonywany z większą objętością lub w kompleksach ćwiczeń idealnie nadaję się do spalania kalorii.  
 • Jeśli masz problemy z utrzymaniem kettlebell w dłoniach – spróbuj użyć magnezji, żeby zwiększyć przyczepność dłoni.  
 • Druga ręka, która nie trzyma w danym momencie kettlebell, może być odwiedziona w bok lub podążać za kettlem i asekurować jego tor ruchu. 

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN