Wznosy hantla bokiem

Wznosy hantla bokiem (ang. Single-arm Dumbbell lateral raise)
Główna partia mięśni
Barki
Dodatkowe partie mięśni
Biceps, core
Typ ćwiczenia
Wielostawowe złożone
Typ ruchu
Przyciąganie/Pull
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
2
Niezbędny sprzęt treningowy
Hantel
ćwiczenia na barki anatomia

Wznosy hantla bokiem 

Wznosy hantla bokiem to ćwiczenie wielostawowe, którego celem jest przednia i środkowa część mięśnia naramiennego. Jest to jeden z podstawowych ruchów w treningu siłowym i jest świetną opcją do pracy akcesoryjnej w dni treningu górnych partii ciała. Zastosowanie tylko jednego hantla zwiększa również wymagania stabilizacyjne całego ciała i pozwala pracować na asymetriami mięśniowymi. Zwykle wznosy hantla bokiem wykonuje się z umiarkowaną lub dużą liczbą powtórzeń, co najmniej 8-12 powtórzeń na stronę, z dość małym obciążeniem zewnętrznym. 

 

Wznosy hantla bokiem – prawidłowa technika ćwiczenia 

Pozycja startowa 

 • Wybierz hantel i stań wyprostowany ze stopami na szerokość bioder. Hantel powinny znajdować się z boku uda na wyprostowanym ramieniu, z dłonią skierowaną w stronę ud. Drugą rękę trzymaj równolegle do tułowia lub oprzyj na biodrze. To będzie Twoja pozycja wyjściowa. 

 

Fazy ćwiczenia 

 • Utrzymując tułów nieruchomo (bez kołysania się), unieś hantel do boku z lekkim zgięciem w łokciu i dłonią lekko pochyloną do przodu, jakbyś nalewał wodę do szklanki 
 • Kontynuuj podnoszenie, aż ramię znajdzie się nieco powyżej pozycji równolegle do podłogi. Zatrzymaj ruch na sekundę u góry. 
 • Powoli opuść hantel z powrotem do pozycji wyjściowej. 
 • Powtórz dla zalecanej liczby powtórzeń, a następnie zmień rękę. 

Top 5 najlepszych wariantów wznosów hantla bokiem:

 1. Wznosy hantli przodem 
 2. Wznosy hantli bokiem 
 3. Podciąganie hantli wzdłuż tułowia 
 4. Szrugsy ze sztangą 
 5. Uginanie ramion ze sztangą nachwytem 

Wznosy hantla bokiem – najczęstsze błędy i jak ich uniknąć 

 • Ruch tułowiem: skoncentruj się na ruchu tylko barkami. Reszta ciała powinna być jak najbardziej nieruchoma, a ramiona powinny utrzymywać to samo ułożenie podczas całego ruchu. 
 • Brak kontroli ruchu: wykonuj powolne i kontrolowane powtórzenia – unikaj „kołysania” ciężarków i szybkiego ich upuszczania. 
 • Uginanie nóg: nie pomagaj sobie dodając zgięcie w kolanie i wybicie. Utrzymuj wyprostowane nogi przez cały ruch, skupiając się na pracy obręczy barkowej. 

 

Wznosy hantla bokiem – najlepsze patenty treningowe 

 • Na potrzeby praktyki możesz spróbować wykonać ruch bez hantli z większą objętością (np. 60 sekund bez przerwy) lub w warunkach domowych z butelkami wody. 
 • Jeśli masz problem z ustabilizowaniem tułowia – spróbuj wykonać to ćwiczenie siedząc. 
 • Bardzo ważne jest, aby łokcie znajdowały się nad nadgarstkami. Jeśli podniesiesz nadgarstki zbyt wysoko, większą pracę przejmie przedni akton mięśni naramiennych. Dobrą sztuczką, która zapewni, że tak się nie stanie, jest pochylanie hantli w dół, tak jakbyś nalewał wodę do dzbanka, gdy je podnosisz. To sprawia, że bardzo trudno jest podnieść nadgarstki wyżej niż łokcie. 
 • Postaraj się zachować napięcie barków w każdym momencie ruchu, nawet przy opuszczonym hantlu, nie pozwalając im zwisać bezwładnie. Dzięki temu efekty z wykonywania wznosów będą widoczne jeszcze szybciej. 

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN