Martwy robak

Martwy robak to popularne ćwiczenie wzmacniające mięśnie brzucha, zarówno dolne i jak górne partie. Ćwiczenie wywodzi się z klasycznej deski i utrzymaniu ciała w izometrii, jednak tutaj w ruchu będą Twoje kończyny. Martwy robak zawdzięcza swoją nazwę technice wykonania, ponieważ podczas wykonywania ćwiczenia będziesz wyglądać jak robak leżący na plecach z nogami w powietrzu. 

Martwy robak (ang. Dead Bug)
Główna partia mięśni
Brzuch
Dodatkowe partie mięśni
-
Typ ćwiczenia
Izolowane
Typ ruchu
Izometria
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
3
Niezbędny sprzęt treningowy
-
ćwiczenia na brzuch anatomia
martwy robak

Faza A ćwiczenia

martwy robak

Faza B ćwiczenia

Martwy robak – technika

Pozycja startowa 

 • Połóż się na plecach, z nogami zgiętymi w kolanach pod kątem 90° i wyprostowanymi ramionami, skierowanymi do sufitu na wysokości klatki piersiowej.   

 

Fazy ćwiczenia 

 • Napinając mięśnie korpusu, w kontrolowanym tempie opuść lewą nogę do podłogi jednocześnie przenosząc prawe ramię za głowę.
 • Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ruch zmieniając strony.  
 • Powtórz zalecaną ilość powtórzeń. 

Instrukcja wideo

Martwy robak – 5 najlepszych wariantów

 1. Martwy robak z hantlami 
 2. Deska na przedramionach 
 3. Deska na kolanach 
 4. Rowerek 
 5. Scyzoryk 

Najczęstsze błędy i jak ich uniknąć

 • Zaokrąglanie lędźwi. Przez cały ruch utrzymuj maksymalne napięcie mięśni core, dzięki temu Twoja miednica będzie ustabilizowana w jednym miejscu. Jej ruchy mogą powodować bóle w okolicy krzyżowej. 
 • Rotacje tułowia. Podczas ćwiczenia kluczowe będzie utrzymanie tułowia w jednej płaszczyźnie, bez kołysania, na boki które spowoduję przejęcie pracy mięśni brzucha przez inne struktury.  
 • Rozciąganie dolnej części pleców. Podczas rozciągania przeciwnej ręki i nogi plecy tracą kontakt z podłożem z powodu braku mobilności ramion lub bioder. Jeśli tak się stanie, pozostań w zakresie ruchu, w którym jesteś w stanie zachować prawidłową technikę. 
 • Zbyt szybki ruch. Dużo osób ma tendencję do pośpiechu w tym ćwiczeniu i machania rękami i nogami. W tym wypadku następuje utrata napięcia, a korzyści płynące z tego ćwiczenia znikają. Zamiast tego zwolnij oddech i poczuj pracę mięśni core. 
 • Podnoszenie głowy. Unoszenie głowy w celu rozglądania się dookoła nie przyniesie Ci żadnego pożytku. Zamiast tego spójrz prosto w górę, wybierz miejsce na suficie nieco za sobą i oprzyj się pokusie odrywania potylicy od ziemi. 

Najlepsze patenty treningowe

 • Jeśli masz początkowo z koordynacją i połączeniem pracy nóg z rękami, możesz zacząć od izolowanej pracy jednej ręki, a następnie wykonaniu ruchu nogą.  
 • Żeby utrzymać neutralne ustawienie kręgosłupa i nie odrywać lędźwi przez cały czas trwania ćwiczenia myśl o dociskaniu pępka do podłogi. 
 • W każdym powtórzeniu pamiętaj o pełnym wyproście, zwłaszcza opuszczając nogę. Praca w przykurczach długofalowo nie przyniesie nic dobrego.  
 • Nie zapomnij włączyć tego ćwiczenia w przygotowany przez ekspertów NLS program treningowy!

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN