Pompka na TRX

Taśmy TRX zostały wynalezione przez byłego komandosa Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, Randy’ego Hetricka, w latach 90. XX wieku. System TRX umożliwia trening całego ciała, wykorzystując siłę grawitacji i opór taśmy, co pozwala na pracę zarówno z własnym ciężarem ciała, jak i na zwiększenie trudności poprzez regulację kąta nachylenia i napięcia taśmy. W przypadku pompek z dłońmi na taśmach TRX mowa jest o ćwiczeniu zbliżonym do pompek z rękoma na podwyższeniu. W przeciwieństwie jednak do stabilnej skrzyni lub ławeczki, na której normalnie układamy dłonie, taśmy TRX powodują, że cały czas konieczna jest walka o zachowanie stabilnej sylwetki, co bardziej angażuje core. Oprócz tego pompka na TRX wzmacnia mięśnie klatki piersiowej, ramion i pleców. To bardzo dobra rekomendacja, prawda?

Pompka na TRX (ang. TRX Pushup)
Główna partia mięśni
Klatka
Dodatkowe partie mięśni
Barki, tricepsy, przedramiona, core, pośladki
Typ ćwiczenia
Wielostawowe
Typ ruchu
Pchanie/Push
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
4
Niezbędny sprzęt treningowy
TRX
ćwiczenia na klatkę anatomia
Pompka na TRX

Faza A ćwiczenia

Pompka na TRX

Faza B ćwiczenia

Pompka na TRX – technika

Pozycja startowa 

 • Pozycja uchwytów, w których umieścisz dłonie, jest ściśle skorelowana z poziomem trudności tego ćwiczenia. Im wyżej umieścisz uchwyty, tym łatwiejsza będzie pompka (jak na zdjęciach powyżej i wideo poniżej). Jeśli czujesz się na siłach, proponujemy wysokość około pół metra od podłoża.
 • Złap uchwyty w obie dłonie i powoli wykonaj kilka kroków w tył, aż przyjmiesz pozycję do pompki. Stopy rozstaw nieco szerzej niż w klasycznej pompce. Dłonie możesz obrócić do zewnętrz, tworząc chwyt młotkowy. Łopatki ściągnięte, pośladki i mięśnie brzucha napięte, głowa przedłużeniem kręgosłupa, ramiona wyprostowane.

 

Fazy ćwiczenia

 • Zacznij uginać łokcie, pilnując, by dłonie znajdowały się cały czas w tej samej pozycji. Łokcie prowadź pod kątem 45 stopni względem tułowia. Zejdź w dół do momentu, w którym klatka piersiowa znajdzie się na wysokości uchwytów. Kontroluj ruch, nie pozwalaj grawitacji decydować o tempie wykonywania powtórzeń.   
 • Dynamicznym ruchem wyprostuj ramiona, wracając tym samym do pozycji wyjściowej. Bardzo ważne jest, by nie zmieniać pozycji dłoni – analogicznie do klasycznej pompki, w której dłonie cały czas ustawione są pod barkami. W końcowej fazie ruchu ramiona powinny być w pełni wyprostowane.  

Instrukcja wideo

Pompka na TRX – 5 najlepszych alternatyw

 1. Pompki z nogami na podwyższeniu 
 2. Pompka Spider-Mana 
 3. Pompka z rękoma na podwyższeniu 
 4. Pompka z nogami na TRX 
 5. Pompka na piłce z przejściem 

Najczęstsze błędy i jak ich uniknąć

 • Bardzo ważne jest utrzymanie prostej linii ciała od głowy do pięt podczas wykonywania pompki na TRX. Unikaj podnoszenia lub opuszczania bioder, co może prowadzić do złej postawy i zmniejszenia skuteczności ćwiczenia. 
 • Pompka z dłońmi na TRX polega na wykonaniu kontrolowanego ruchu zarówno w górę, jak i w dół. Unikaj odbijania się od taśm lub zbyt szybkiego opadania. Utrzymuj stałe napięcie mięśni i świadomie poruszaj się w górę i w dół. 

Najlepsze patenty treningowe

 • Ustaw nogi nieco szerzej od siebie – pozwoli Ci to utrzymać stabilna sylwetkę podczas wykonywania pompek.  
 • Prawidłowe oddychanie jest kluczowe podczas wykonywania pompki na TRX. Upewnij się, że oddychasz równomiernie, wdychając powietrze, gdy opuszczasz ciało w dół, i wydychając, gdy unosisz ciało w górę.
 • Ustaw długość taśm tak, abyś tylko w minimalnym stopniu pochylał się do przodu – taka prosta pompka na TRX to dobra opcja na start.
 • Nie zapomnij włączyć tego ćwiczenia w przygotowany przez ekspertów NLS program treningowy!

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN