Przysiad z hantlami

Przysiad z hantlami to klasyczne ćwiczenie dolnej części ciała, które jest ukierunkowane na mięśnie czworogłowe, ścięgna podkolanowe i pośladki. Chociaż ta odmiana jest zwykle wykonywana ze stosunkowo lekkimi ciężarami dla dużej liczby powtórzeń, możesz również wykorzystać ją jako substytut przysiadów ze sztangą w dowolnym treningu. Ze względu na swobodną prace nóg i przemieszczanie kolan jest ona dużo prostsza niż wariant ze sztangą i może być używana jako element w nauczaniu pełnej techniki przysiadu.

Przysiad z hantlami (ang. Dumbbell Squat)
Główna partia mięśni
Uda, pośladki
Dodatkowe partie mięśni
Łydki, core
Typ ćwiczenia
Wielostawowe
Typ ruchu
Pchanie/Push
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
2
Niezbędny sprzęt treningowy
Hantle
ćwiczenia na pośladki i nogi anatomia
przysiad z hantlami

Faza A ćwiczenia

przysiad z hantlami

Faza B ćwiczenia

Przysiad z hantlami – technika

Pozycja startowa 

 • Stań prosto, trzymając hantle w każdej ręce (dłonie skierowane w stronę ud). 
 • Ustaw stopy na szerokość barków z palcami lekko skierowanymi na zewnątrz. Przez cały czas trzymaj głowę na przedłużeniu kręgosłupa, ustabilizuj tułów napinając mięśnie core.  

 

Fazy ćwiczenia 

 • Zacznij powoli opuszczać tułów, zginając kolana, utrzymując prostą postawę z podniesioną głową. Kontynuuj ruch w dół, aż uda znajdą się równolegle do podłogi.  
 • Zacznij podnosić tułów, odpychając podłogę stopami, ponownie prostując nogi i wracając do pozycji wyjściowej. 
 • Powtórz dla zalecanej liczby powtórzeń.

Instrukcja wideo

Przysiad z hantlami – 5 najlepszych wariantów

 1. Półprzysiad 
 2. Wykrok z hantlami 
 3. Przysiad ze sztangą 
 4. Przysiad wykroczny 
 5. Wykrok ze sztangą 

Najczęstsze błędy i jak ich uniknąć

 • Zaokrąglanie dolnej części pleców. Podczas ćwiczenia zawsze powinieneś zachowywać proste plecy. W tym celu trzymaj wzrok skupiony przed sobą na jednym punkcie. Pamiętaj też o wypięciu klatki piersiowej w przód i ściągnięciu łopatek. Utrzymuj napięte mięśnie core podczas całego ruchu, aby pomóc utrzymać plecy w miejscu i zmniejszyć ryzyko kontuzji.
 • Pochylanie się do przodu. Dzieje się tak, gdy biodra poruszają się w górę szybciej niż ramiona. Aby temu zapobiec, utrzymuj powolny i kontrolowany czas powtórzeń oraz wypychaj pośladki, gdy schodzisz w dół. 
 • Kolana wysuwają się za daleko do przodu. Kiedy robisz przysiad, biodra powinny opadać prosto w dół, a nie do przodu. Używając niewielkiej wagi, udoskonalisz szybko swoją formę. Możesz sobie też pomóc, jeżeli będziesz ćwiczyć przy lustrze.
 • Niewystarczająca głębokość przysiadu. Wykorzystanie pełnego potencjału przysiadów wymaga przysiadu przynajmniej do momentu, gdy uda będą mniej więcej równoległe do podłogi (kąt 90 stopni w kolanach). Jeśli masz z tym problem postaraj się popracować nad mobilnością stawu skokowego. 
 • Kolana do wewnątrz lub na zewnątrz. Nie kieruj kolan do środka ani na zewnątrz podczas ruchu. Powoduje to niepotrzebne obciążenie stawów kolanowych i zwiększa ryzyko wystąpienia urazu, szczególnie przy użyciu większego obciążenia.
 • Patrzenie w dół. Spoglądanie na podłogę sprawia, że opuszczasz podbródek, co z kolei powoduje zaokrąglenie pleców. Unikaj tego patrząc cały ruch w jeden punkt zlokalizowany przed twarzą (na wysokości oczu). 

Najlepsze patenty treningowe

 • Jeśli masz problem z utrzymaniem hantli w dłoniach – możesz skorzystać ze specjalnych pasków do martwego ciągu, żeby wzmocnić chwyt. 
 • Możesz użyć dwóch hantli o innym obciążeniu i zmieniać ich ustawienie co serie – zwiększy to zaangażowanie mięśni core i utrudni samo ćwiczenie. 
 • Nie zapomnij włączyć tego ćwiczenia w przygotowany przez ekspertów NLS program treningowy!

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN