Spacer z hantlem na barku

Spacer z hantlem na barku to odmiana popularnego spaceru farmera, w której jako obciążenie służyć będzie hantlem utrzymywany na barku. Dzięki temu Twoje mięśnie core zostaną mocniej zaangażowane do pracy nad stabilizacją tułowia, a środek ciężkości będzie nieco wyżej niż podczas trzymania hantla przy biodrze.

Spacer z hantlem na barku (ang. Single-Arm Dumbbell Rack Carry)
Główna partia mięśni
Całe ciało
Dodatkowe partie mięśni
-
Typ ćwiczenia
Wielostawowe
Typ ruchu
Izometria
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
3
Niezbędny sprzęt treningowy
Hantel
ćwiczenia na całe ciało anatomia
spacer z hantlem na barku

Faza A ćwiczenia

spacer z hantlem na barku

Faza B ćwiczenia

Spacer z hantlem na barku – technika

Pozycja startowa 

 • Wybierz ciężar, zaczynając z hantlem na podłodze obok ciebie. Ze stopami rozstawionymi na szerokość barków zejdź do pozycji martwego ciągu, zginając kolana i biodra. Powinieneś patrzeć na punkt kilka metrów przed sobą, aby utrzymać neutralny odcinek szyjny kręgosłupa. Twoja klatka piersiowa powinna być uniesiona, a plecy wygięte w łuk, z neutralnym uchwytem na hantlu. 
 • Zrób wdech tuż przed podniesieniem ciężaru. Wyprostuj biodra i kolana, aby podnieść ciężar, wystawiając przeciwną rękę na bok, aby działała jak przeciwwaga. Przenieś hantel do góry, opierając go na barku. To będzie Twoja pozycja wyjściowa. 

 

Fazy ćwiczenia 

 • Aby wykonać ćwiczenie, po prostu idź do przodu, trzymając ciężar u boku. Przez cały czas utrzymuj prawidłową pozycję kręgosłupa, wyprostuj ręce i utrzymuj bark w neutralnej pozycji.  
 • Idź do przodu zadaną odległość, wykonując zwrot w razie potrzeby. Po zakończeniu dystansu opuść hantel na ziemię kontrolowanym przysiadem. Nie upuszczaj ciężaru. 

Instrukcja wideo

Spacer z hantlem na barku – 5 najlepszych wariantów

 1. Pchanie sań 
 2. Przerzut sandbagi przez ramie 
 3. Wspinaczka na linie 
 4. Spacer na rękach 
 5. Spacer z sandbagiem 

Najczęstsze błędy i jak ich uniknąć

 • Zaokrąglanie kręgosłupa. Najlepsze przełożenie na generowanie mocy ma utrzymywanie naturalnych krzywizn kręgosłupa, z głową na przedłużeniu odcinka piersiowego. Dzięki temu ochronisz się również przed kontuzjami.
 • Zbyt duże obciążenie. Chociaż do ćwiczenie predysponuję do nakładania sporego obciążenia, początkowo musi ono być dopasowane do poziomu Twojego zaawansowania i poprawnej techniki. W momencie, gdy ćwiczenie sprawia zbyt duże wyzwanie i wiąże się z załamywaniem sylwetki – zredukuj wykorzystywany ciężar. 
 • Pochylenie boczne. Pomimo, że obciążenie będzie Cię ściągać na jeden bok – Twoja sylwetka musi pozostać pionowa przez cały czas trwania ćwiczenia. Główną rolę w tym aspekcie będą spełniać mięśnie skośne brzucha i czworoboczne lędźwi po przeciwległej stronie. Jeśli nie potrafisz utrzymać pionowej sylwetki – zredukuj obciążenie.  

Najlepsze patenty treningowe

 • Jeśli masz problem z wykonaniem ćwiczenia, zacznij od małego obciążenia lub stosuj przerwy podczas spaceru, odkładając hantla na ziemię.  
 • W tym ćwiczeniu jednym z ograniczeń może być siła chwytu. W momencie, gdy masz problemy z utrzymaniem hantla możesz użyć magnezji lub zastosować specjalne paski do podnoszenia ciężarów. 
 • Podczas spaceru pamiętaj o prawidłowym wzorcu chodu pięta-palce i regularnym oddechu.  
 • Nie zapomnij włączyć tego ćwiczenia w przygotowany przez ekspertów NLS program treningowy!

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN