Wyciskanie sztangi z przysiadu

Wyciskanie sztangi z przysiadu to ćwiczenie hybrydowe, które łączy w sobie przysiad ze sztangą z przodu oraz wyciskanie sztangi nad głowę. Angażuje ono do pracy praktycznie całe Twoje ciało i wymaga sporej koordynacji oraz stabilizacji. W związku z tym, wyciskanie sztangi z przysiadu powinno być wykonywane tylko przez osoby z przynajmniej średnim doświadczeniem treningowym. Świetnie sprawdzi się ono również jako rozgrzewka (z małym obciążeniem i dużą objętością) lub jako element obwodu ćwiczeń.

Wyciskanie sztangi z przysiadu (ang. BarbellFront Squat to Push Press)
Główna partia mięśni
Całe ciało
Dodatkowe partie mięśni
-
Typ ćwiczenia
Wielostawowe
Typ ruchu
Pchanie/Push
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
5
Niezbędny sprzęt treningowy
Sztanga
ćwiczenia na całe ciało anatomia
wyciskanie sztangi z przysiadu

Faza A ćwiczenia

wyciskanie sztangi z przysiadu

Faza B ćwiczenia

Wyciskanie sztangi z przysiadu – technika

Pozycja startowa 

 • Ustaw sztangę na stojaku nieco poniżej poziomu barków, tak aby kolana były lekko ugięte. Oprzyj sztangę na mięśniach naramiennych, wciskając w obojczyki i lekko dotykając gardła. Twoje dłonie powinny dotykać sztangi tylko palcami, aby pomóc utrzymać go w odpowiedniej pozycji. Popchnij sztangę w górę, jednocześnie unosząc biodra do przodu. Odsuń się od stojaka i ustaw nogi w średniej pozycji na szerokość barków z lekko skierowanymi palcami stóp. Cały czas trzymaj głowę i łokcie w górze. Twoje tricepsy powinny pozostać równolegle do podłoża. To będzie Twoja pozycja wyjściowa. 

 

Fazy ćwiczenia 

 • Zejdź do przysiadu, wypychając biodra do tyłu. Kontynuuj ruch w dół, aż nogi znajdą się na poziomie równoległym do podłogi lub tuż poniżej.  
 • Przygotowując się do wstawania, odepchnij się stopami i zacznij ciasno owijać palce wokół sztangi, aby uzyskać pewny chwyt. 
 • Zacznij wyciskać sztangę w kierunku sufitu, gdy zaczniesz wstawać w górę, niech odchylając głowę do tyłu. W pozycji końcowej ramiona są całkowicie wyprostowane nad głową, a kolana lekko ugięte, zachowując napięcie od stóp do głów. 
 • Powoli opuść sztangę do pozycji wyjściowej, pozwalając lekko ugiąć kolana, aby zmniejszyć siłę uderzenia. Powtórz dla zalecanej liczby powtórzeń. 

Instrukcja wideo

Wyciskanie sztangi z przysiadu – 5 najlepszych wariantów

 1. Przysiad Zerchera 
 2. Przysiad ze sztangą trzymaną nad głową 
 3. Przysiad jednonóż 
 4. Przysiad wykroczny ze sztangą 
 5. Przysiad ze sztangą

Najczęstsze błędy i jak ich uniknąć

 • Wypadanie sztangi. Aby utrzymać sztangę w odpowiedniej pozycji, skup się na wyciąganiu łokci do góry i poprawnym chwycie. 
 • Brak utrzymania równowagi. Pamiętaj o napięciu mięśni core. Obciąż równomiernie stopę – potrzebujesz 3 punktów podparcia: dużego palca, małego palca i pięty. 
 • Zaokrąglanie odcinka piersiowego. Patrz cały czas przed siebie utrzymując neutralne krzywizny kręgosłupa, jednocześnie wypychając klatkę piersiową w stronę sztangi. 

Najlepsze patenty treningowe

 • Kąt rozwarcia palców stóp jest bardzo indywidualny – eksperymentuj, aby zobaczyć, co jest dla Ciebie najlepsze. 
 • Pewne przesunięcie kolan do przodu nad palcami stóp jest w porządku, pod warunkiem, że kolana nie odchylają się nadmiernie do wewnątrz lub na zewnątrz. Osoby z dłuższymi kośćmi udowymi będą musiały pozwolić, aby ich kolana wysunęły się dalej, jeśli chcą pozostać w pozycji pionowej. 
 • Jeśli masz problem z osiągnięciem głębokości podczas przysiadu – spróbuj mobilizacji stawu skokowego lub użyj butów ciężarowych z podbiciem pięty. 
 • Nie zapomnij włączyć tego ćwiczenia w przygotowany przez ekspertów NLS program treningowy!

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN