Wykrok do zakroku z hantlami

Wykrok do zakroku z hantlami jest ćwiczeniem powstałym z połączenia dwóch ruchów w płaszczyźnie strzałkowej – wykroku i zakroku. Imituję ono nasz naturalny wzorzec chodu i świetnie sprawdzi się w każdym rodzaju treningu – siłowym, wytrzymałościowym czy rehabilitacji i korygowaniu asymetrii.

Dodanie hantli pozwala dodatkowo obciążyć cały ruch i zmusza mięśnie nóg oraz tułowia do większej pracy. Ćwiczenie wymaga dobrej koordynacji i stabilizacji, dlatego początkowo zaleca się opanowanie go stosując tylko masę własnego ciała. 

Wykrok do zakroku z hantlami (ang. Dumbbell Lunge to reverse lunge)
Główna partia mięśni
Uda, pośladki
Dodatkowe partie mięśni
Łydki, core
Typ ćwiczenia
Wielostawowe
Typ ruchu
Pchanie/Push
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
3
Niezbędny sprzęt treningowy
Hantle
ćwiczenia na pośladki i nogi anatomia
Wykrok do zakroku z hantlami

Pozycja startowa

Wykrok do zakroku z hantlami

Faza A ćwiczenia

Faza B ćwiczenia

Wykrok do zakroku z hantlami – technika

Pozycja startowa 

  • Stań prosto ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder zachowując naturalne krzywizny kręgosłupa, trzymając dwa hantle w dłoniach po bokach. Napnij mięśnie core, cały czas patrząc w przód. To będzie Twoja pozycja wyjściowa. 

 

Fazy ćwiczenia 

  • Kolana wysuwają się za daleko do przodu: Kiedy robisz wykrok, biodra powinny opadać prosto w dół, a nie do przodu. Wypychanie kolana zbyt mocno do przodu może generować niepotrzebny stres na staw. W dolnej części ruchu obie nogi powinny znajdować się pod kątem 90 stopni w kolanach.
  • Patrzenie w dół: gdy tylko spojrzysz automatycznie zaokrąglisz swoje plecy, co jest podstawowym błędem. Unikaj tego patrząc cały ruch w jeden punkt zlokalizowany przed twarzą.
  • Utrata równowagi: pamiętaj o napięciu mięśni core oraz stawianiu stopy w linii prostej przed sobą. Im bliżej ciała postawisz stopę tym łatwiejsze będzie zachowanie balansu.
  • Rotacja tułowia: utrzymuj cały czas tułów w linii prostej, ze środkiem ciężkości padającym między nogi. Jeśli masz problem próbuj kontrować rotacje przez napięcie przeciwnego pośladka.a

Instrukcja wideo

Wykrok do zakroku z hantlami – 5 najlepszych wariantów

  1. Wykrok z hantlami 
  2. Wykrok ze sztangą 
  3. Wykrok do zakroku 
  4. Wykrok w bok ze sztangą 
  5. Wykrok do zakroku ze sztangą 

Najczęstsze błędy i jak ich uniknąć

  • Niesymetryczne ułożenie dłoni na sztandze. Zwracaj szczególną uwagę na ułożenie dłoni; rozstawiaj dłonie odrobinę szerzej niż na szerokość barków i zawsze w takiej samej odległości od środka gryfu.
  • Wygięte nadgarstki. Nadgarstki staraj się utrzymać w linii prostej z przedramionami. Delikatne wygięcie nadgarstków to jeszcze nie błąd, ale jeśli nie jesteś w stanie utrzymać sztangi we właściwej pozycji, oznacza to, że powinieneś jeszcze popracować nad siłą chwytu i budową przedramion.
  • Zbyt szerokie lub zbyt wąskie prowadzenie łokci względem tułowia. Kąt między ramionami a Twoimi łokciami powinien wynosić mniej więcej 45 stopni – pilnuj tego przez cały czas, aby w trakcie treningu faktycznie trenować pożądaną partię mięśni i minimalizować ryzyko kontuzji.

Najlepsze patenty treningowe

  • Im dalej postawisz nogę wykroczną od ciała, tym większą pracę wykonają pośladki. Im bliżej ciała jesteś podczas wykroku, tym bardziej pracujesz nad mięśniami czworogłowymi.
  • Możesz zmodyfikować ćwiczenie przez zmianę nogi z prawej na lewą co powtórzenie.
  • Jeśli masz problem z utrzymaniem hantli w dłoniach możesz użyć specjalnych pasków do martwego ciągu w celu wzmocnienia chwytu.
  • Nie zapomnij włączyć tego ćwiczenia w przygotowany przez ekspertów NLS program treningowy!

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN