Wykrok do zakroku z hantlem na barku

Wykrok do zakroku z hantlem na barku jest ćwiczeniem powstałym z połączenia dwóch ruchów w płaszczyźnie strzałkowej – wykroku i zakroku. Dodatkowo, uwzględnia ono asymetryczne ustawienie hantla popularne w treningu offsetowym ukierunkowanym na wyrównywanie asymetrii. Ćwiczenie wymaga od Ciebie odpowiedniego poziomu koordynacji i stabilizacji, dlatego początkowo zaleca się opanowanie go stosując tylko masę własnego ciała.

Wykrok do zakroku z hantlem na barku (ang. Single-Arm Dumbbell Lunge to reverse lunge)
Główna partia mięśni
Uda, pośladki
Dodatkowe partie mięśni
Łydki, core
Typ ćwiczenia
Wielostawowe
Typ ruchu
Pchanie/Push
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
4
Niezbędny sprzęt treningowy
Hantel
ćwiczenia na pośladki i nogi anatomia
wykrok do zakroku z hantlem na barku

Faza A ćwiczenia

wykrok do zakroku z hantlem na barku

Faza B ćwiczenia

Wykrok do zakroku z hantlem na barku – technika

Pozycja startowa 

 • Stań prosto ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder zachowując naturalne krzywizny kręgosłupa. Chwyć hantel i oprzyj go na jednym barku z łokciem bezpośrednio pod hantlem. Napnij mięśnie core, cały czas patrząc w przód. To będzie Twoja pozycja wyjściowa. 

 

Fazy ćwiczenia 

 • Zrób krok do przodu prawą nogą około pół metra od stopy pozostawionej nieruchomo z tyłu i opuść górną część ciała w dół, cały czas utrzymując tułów w pozycji pionowej i zachowując równowagę.  
 • Używając głównie pięty stopy, odepchnij się w górę i wróć do pozycji wyjściowej. 
 • Pozostając w pozycji wyprostowanej, zainicjuj ruch, cofając się jedną stopą o około pół metra, trzymając biodra skierowane do przodu. Pierwszy podłogi powinien dotknąć duży palec tylnej stopy. Następnie pozwól obu kolanom zgiąć się i opuść tak aby prawie dotykać podłogi kolanem. 
 • Twoje ciało powinno cały czas być wyprostowane. Nie pochylaj się do przodu ani nie pozwalaj plecom się zaokrąglić. Wróć do pozycji początkowej odpychając się tylną stopą i prostując przednie kolano. 
 • Powtórz całą sekwencję zalecaną liczbę powtórzeń, a następnie to samo wykonaj lewą nogą, zmieniając również ustawienie hantla. 

Instrukcja wideo

Wykrok do zakroku z hantlem na barku – 5 najlepszych wariantów

 1. Wykrok z hantlami 
 2. Wykrok do zakroku z hantlami 
 3. Wykrok do zakroku 
 4. Wykrok w bok ze sztangą 
 5. Wykrok do zakroku ze sztangą 

Najczęstsze błędy i jak ich uniknąć

 • Kolana wysuwają się za daleko do przodu. Kiedy robisz wykrok, biodra muszą opadać prosto w dół, a nie do przodu. Wypychanie kolana zbyt mocno do przodu może generować niepotrzebny stres na staw. W dolnej części ruchu obie nogi powinny znajdować się pod kątem 90 stopni w kolanach. 
 • Patrzenie w dół. Unikaj tego patrząc cały ruch w jeden punkt zlokalizowany przed twarzą. Patrzenie w dół powoduje mimowolne zaokrąglenie pleców, co zwiększa ryzyko urazu.
 • Utrata równowagi. Pamiętaj o napięciu mięśni core oraz stawianiu stopy w linii prostej przed sobą. Im bliżej ciała postawisz stopę, tym łatwiej będzie Ci utrzymać równowagę.
 • Rotacja tułowia. Utrzymuj cały czas tułów w linii prostej, ze środkiem ciężkości padającym między nogi. Możesz to kontrolować poprzez napięcie przeciwległego pośladka.

Najlepsze patenty treningowe

 • Im dalej od ciała postawisz stopę, tym większy nacisk kładziesz na mięśnie pośladków. Z kolei im bliżej ciała się ona znajduje, tym więcej pracują mięśnie czworogłowe.
 • Możesz zmodyfikować ćwiczenie przez zmianę nogi z prawej na lewą co powtórzenie. 
 • Jeśli utrzymanie hantla na barku sprawia Ci trudności, staraj się kierować łokieć w kierunku sufitu i mocno osadzić łopatkę na klatce żebrowej. 
 • Nie zapomnij włączyć tego ćwiczenia w przygotowany przez ekspertów NLS program treningowy!

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN