Zginanie przedramion ze sztangą łamaną podchwytem

W dobrze wyposażonych siłowniach i klubach fitness do wyboru jest sztanga lekko i mocno łamana. Pierwsza pozwala na zastosowanie podchwytu, który w rzeczywistości jest czymś pomiędzy podchwytem a chwytem neutralnym, druga wymusza w zasadzie chwyt neutralny. Zginanie przedramion ze sztangą łamaną podchwytem opisane w tym artykule zakłada wykorzystanie pierwszego z omawianych gryfów.

Zginanie przedramion ze sztangą łamaną podchwytem (ang. EZ-Bar Underhand-Grip Barbell Curl)
Główna partia mięśni
Bicepsy
Dodatkowe partie mięśni
Przedramiona
Typ ćwiczenia
Izolowane
Typ ruchu
Przyciąganie/Pull
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
2
Niezbędny sprzęt treningowy
Sztanga łamana
ćwiczenia na biceps
Zginanie przedramion ze sztangą łamaną podchwytem

Faza A ćwiczenia

Zginanie przedramion ze sztangą łamaną podchwytem

Faza B ćwiczenia

Zginanie przedramion ze sztangą łamaną podchwytem – technika

Pozycja startowa 

 • Sztangi łamane są zazwyczaj krótsze niż sztangi olimpijskie, więc nie będzie możliwości wykorzystania stojaków podczas tego ćwiczenia. Nałóż na gryf właściwe obciążenie, zabezpiecz talerze zaciskami, po czym chwyć sztangę podchwytem – nadgarstki ułożą się na chwycie z lekką supinacją. Stopy rozstaw na szerokość barków, ramiona wyprostuj, napnij mięśnie brzucha, pośladki, ściągnij łopatki i patrz przed siebie.

 

Fazy ćwiczenia 

 • Rozpocznij unoszenie ciężaru do góry, cały czas utrzymując napięcie tułowia i stabilną sylwetkę. W tej fazie wydychamy powietrze. 
 • Gdy sztanga osiągnie linię barków, zatrzymaj ruch na chwilkę i w sposób kontrolowany rozpocznij powrót do pozycji wyjściowej.  
 • Po zrobieniu wszystkich powtórzeń w serii odłóż sztangę na ziemię, pamiętając o tym, by podczas pochylania się nie tworzyć kociego grzbietu (pracuje głównie staw biodrowy).  

 

Instrukcja wideo

Zginanie przedramion ze sztangą łamaną podchwytem – 5 najlepszych alternatyw

 1. Zginanie przedramion ze sztangą podchwytem  
 2. Zginanie przedramion z hantlami nachwytem  
 3. Zginanie przedramion z hantlami nachwytem siedząc  
 4. Zginanie przedramion ze sztangą podchwytem  
 5. Zginanie przedramion ze sztangą łamaną podchwytem

Najczęstsze błędy i jak ich uniknąć

 • Balans ciałem. Pozycja tułowia powinna być stabilna, nie pochylaj się ani nie odchylaj się w trakcie uginania ramion. W przeciwnym wypadku nie uda się w pełni wyizolować mięśni dwugłowych ramion i całe ćwiczenie przestanie być tak efektywne 
 • Ruchome łokcie, które powinny znajdować się w bezruchu i w pozycji prostopadłej do podłogi. Często obserwuje się jednak unoszenie łokci połączone z pochyleniem się w kierunku sztangi, co mocno skraca tor ruchu i sprawia, że ćwiczenie wykonywane jest w niepełnym zakresie. Dzieje się tak przy wyborze zbyt dużego obciążenia.  
 • Zbyt wąskie ułożenie stóp może powodować utratę równowagi i tym samym bezpiecznej pozycji. Stopy rozstawiaj na szerokość barków.  

Najlepsze patenty treningowe

 • Pilnuj prawidłowego oddechu. W ćwiczeniach siłowych wydech wykonuje się podczas fazy koncentrycznej, a wdech podczas fazy ekscentrycznej. W przypadku ćwiczeń z bardzo dużym obciążeniem (przysiady, martwy ciąg, wyciskanie na ławce) można oczywiście zastosować manewr Valslavy, ale w zdecydowanej większości przypadków nie stosuje się tego zabiegu podczas uginania ramion ze sztangą.  
 • Analogicznie do wyciskania sztangi na ławce, także tu nadgarstki powinny tworzyć jedną prostą linię z przedramionami. Na szczęście uginanie ramion ze sztanga łamaną jest najbardziej neutralnym rodzajem uginania dla nadgarstków i nie generuje dużych obciążeń.  
 • Nie zapomnij włączyć tego ćwiczenia w przygotowany przez ekspertów NLS program treningowy!

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN