Martwy ciąg sumo ze sztangą

Martwy ciąg sumo ze sztangą (ang. Sumo Deadlift)
Główna partia mięśni
Uda, pośladki
Dodatkowe partie mięśni
Łydki, core
Typ ćwiczenia
Wielostawowe złożone
Typ ruchu
Przyciąganie/Pull
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
3
Niezbędny sprzęt treningowy
Sztanga
ćwiczenia na nogi anatomia

Martwy ciąg sumo ze sztangą 

Martwy ciąg sumo to wariacja martwego ciągu, w którym stopy ustawione są w szerokim rozstawie, a chwyt utrzymujemy między nogami. Martwy ciąg sumo jest ukierunkowany na uda, pośladki i górną część pleców, ale kładzie również większy nacisk na rozciąganie i wzmacnianie mięśni przywodzicieli ze względu na szerokie rozstawienie. 

Dla niektórych osób wykonywanie martwego ciągu w stylu sumo będzie wygodniejsze i bardziej odpowiednie dla ich budowy ciała, dlatego niektórzy trzymają się tej odmiany zamiast standardowego martwego ciągu. 

 

Martwy ciąg sumo ze sztangą – prawidłowa technika ćwiczenia 

Pozycja startowa 

  • Zacznij od sztangi spoczywającej na ziemi. Podejdź do sztangi tak, aby środek stopy znajdował się tuż pod nią. Stopy powinny być ustawione szeroko, blisko talerzy. W tym ustawieniu piszczele powinny dotykać sztangi. Ugnij nogi i biodra, aby chwycić sztangę. Ramiona powinny znajdować się bezpośrednio pod barkami, wewnątrz nóg. Do złapania sztangi możesz użyć nachwytu, chwytu mieszanego lub chwytu zamkiem.  

 

Fazy ćwiczenia 

  • Weź wdech, a następnie opuść biodra, patrząc przed siebie z uniesioną klatką piersiową. Rozpychając stopy na zewnątrz, wyprostuj biodra i kolana odpychając się od ziemi. 
  • Gdy sztanga znajdzie się na wysokości kolan, zbliż biodra do sztangi, ściągając łopatki razem. 
  • Opuść sztangę na ziemię, zginając biodra i kontrolując ciężar podczas opuszczania. 

Martwy ciąg sumo ze sztangą – najczęstsze błędy i jak ich uniknąć 

  • Zaokrąglanie dolnej części pleców: Bardzo ważne jest, aby podczas martwego ciągu zachować proste plecy! Możesz upewnić się, że plecy są proste, trzymając oczy skierowane do przodu, wypiętą klatkę piersiową, łopatki do tyłu i plecy wygięte w łuk. Utrzymuj napięte mięśnie core podczas całego ruchu, aby pomóc utrzymać plecy w miejscu. 
  • Patrzenie w dół: gdy tylko spojrzysz automatycznie zaokrąglisz swoje plecy, co jest podstawowym błędem. Unikaj tego patrząc cały ruch w jeden punkt zlokalizowany przed twarzą. 
  • Oddalanie się sztangi od ciała: Aby sztanga nie uciekała do przodu, należy skupić się na napięciu mięśni najszerszych grzbietu, tak aby sztanga była blisko i poruszała się w linii prostej do góry. Użyj wskazówki: „ściśnij pomarańcze pod pachami”, „włóż łopatki do tylnych kieszeni”. 
  • Zapadanie się kolan: Idealnie, kolana powinny znajdować się nad stopą. Jeśli stwierdzisz, że masz problem z utrzymaniem tej neutralnej pozycji kolan, skup się na rozrywaniu podłogi, próbując rozsunąć stopy podczas naciskania na podłogę. Innymi słowy, wyobraź sobie, że w podłodze jest pęknięcie i próbujesz je rozszerzyć, odsuwając pięty od siebie. Pomoże to bardziej aktywować pośladki podczas ruchu i ustabilizuje staw kolanowy. 

 

Martwy ciąg sumo ze sztangą – najlepsze patenty treningowe 

  • Szerokość rozstawu stóp różni się znacznie w zależności od osoby. Zamiast spędzać zbyt dużo czasu na obliczaniu idealnej szerokości rozstawu, po prostu eksperymentuj i zobacz, co najlepiej pasuję do Ciebie, jednocześnie pozwalając Ci generować największą moc. Dla niektórych osób będzie to pozycja półśrednia, podczas gdy dla innych ich palce u stóp będą prawie dotykać obciążenia. 
  • W momencie rozpoczynania ruchu wygeneruj wstępne napięcie ciągnąc sztangę w górę („wyciągnij luz ze sztangi”). Pozwoli to dynamicznie rozpocząć ruch w górę i zniweluję utratę energii.  
  • Zdzieranie piszczeli nie zawsze jest konieczne w martwym ciągu. Może się to zdarzyć częściej w przypadku treningu sumo niż martwego ciągu klasycznego, ale jeśli utrzymujesz właściwą pozycję (jak wspomniano powyżej), sztanga powinna poruszać się pionowo, a golenie staną się pionowe i odsuną się, gdy kolana się wyprostują. 
  • Upewnij się, że łokcie pozostają zablokowane przez cały ruch, ponieważ zgięcie ramion może potencjalnie narazić Cię na kontuzje bicepsa. 

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN