Martwy ciąg ze sztangą

Martwy ciąg ze sztangą (ang. Barbell Deadlift)
Główna partia mięśni
Uda, pośladki
Dodatkowe partie mięśni
Łydki, core
Typ ćwiczenia
Wielostawowe złożone
Typ ruchu
Przyciąganie/Pull
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
4
Niezbędny sprzęt treningowy
Sztanga
ćwiczenia na nogi anatomia

Martwy ciąg ze sztangą

Martwy ciąg to niezwykle popularne ćwiczenie i prawdziwy sprawdzian siły całego ciała. Jest popularny wśród wielu kręgów podnoszenia ciężarów, w tym kulturystów, trójboistów i Crossfiterów. Martwy ciąg koncentruje się na podnoszeniu ciężaru z ziemi do poziomu bioder bez użycia pędu (nie ma fazy zamachu). Jest znane jako jedno z „wielkiej trójki” ćwiczeń dla ciężarowców, które obejmuje przysiady, wyciskanie na ławce i martwy ciąg.  

Martwy ciąg działa przede wszystkim na mięśnie dwugłowe uda. Jest to jednak kompletne ćwiczenie złożone, które wymaga również aktywacji mięśni pleców, pośladków, ścięgien podkolanowych, ramion i core. 

 

Martwy ciąg ze sztangą – prawidłowa technika ćwiczenia 

Pozycja startowa 

  • Zacznij od sztangi spoczywającej na ziemi. Podejdź do sztangi tak, aby środek stopy znajdował się tuż pod nią. Twoje stopy powinny być rozstawione mniej więcej na szerokość bioder. W tym ustawieniu piszczele powinny dotykać sztangi. Ugnij nogi i biodra, aby chwycić sztangę z dłońmi na szerokość barków. Ramiona powinny znajdować się bezpośrednio pod barkami. Do złapania sztangi możesz użyć nachwytu, chwytu mieszanego lub chwytu zamkiem.  

 

Fazy ćwiczenia 

  • Weź wdech, a następnie opuść biodra, patrząc przed siebie z uniesioną klatką piersiową. Wyprostuj biodra i kolana odpychając się od ziemi, jednocześnie przyciągając sztangę do siebie. 
  • Gdy sztanga znajdzie się na wysokości kolan, zbliż biodra do sztangi, ściągając łopatki razem. 
  • Opuść sztangę na ziemię, zginając biodra i kontrolując ciężar podczas opuszczania. 

Martwy ciąg ze sztangą – najczęstsze błędy i jak ich uniknąć 

  • Zaokrąglanie dolnej części pleców: Bardzo ważne jest, aby podczas martwego ciągu zachować proste plecy! Możesz upewnić się, że plecy są proste, trzymając oczy skierowane do przodu, wypiętą klatkę piersiową, łopatki do tyłu i plecy wygięte w łuk. Utrzymuj napięte mięśnie core podczas całego ruchu, aby pomóc utrzymać plecy w miejscu. 
  • Patrzenie w dół: gdy tylko spojrzysz automatycznie zaokrąglisz swoje plecy, co jest podstawowym błędem. Unikaj tego patrząc cały ruch w jeden punkt zlokalizowany przed twarzą. 
  • Oddalanie się sztangi od ciała: Aby sztanga nie uciekała do przodu, należy skupić się na napięciu mięśni najszerszych grzbietu, tak aby sztanga była blisko i poruszała się w linii prostej do góry. Użyj wskazówki: „ściśnij pomarańcze pod pachami”, „włóż łopatki do tylnych kieszeni”. 
  • Zbyt niska pozycja biodra: Martwy ciąg to ruch zawiasowy, a nie przysiad. Jeśli ustawisz biodra zbyt nisko, postawisz się w niekorzystnej pozycji biomechanicznej i ograniczysz swoje możliwości pokonywania maksymalnych ciężarów. 

 

Martwy ciąg ze sztangą – najlepsze patenty treningowe 

  • W momencie rozpoczynania ruchu wygeneruj wstępne napięcie ciągnąc sztangę w górę („wyciągnij luz ze sztangi”). Pozwoli to dynamicznie rozpocząć ruch w górę i zniweluję utratę energii.  
  • Zdzieranie piszczeli nie zawsze jest konieczne w martwym ciągu. Jeśli utrzymujesz właściwą pozycję (jak wspomniano powyżej), sztanga powinna poruszać się pionowo, a golenie staną się pionowe i odsuną się, gdy kolana się wyprostują. 
  • Upewnij się, że łokcie pozostają zablokowane przez cały ruch, ponieważ zgięcie ramion może potencjalnie narazić Cię na kontuzje bicepsa. 
  • Ściskanie sztangi z całej siły pomoże wygenerować większe napięcie mięśni pleców i tułowia. 
  • W przypadku pojedynczych powtórzeń po zablokowaniu bioder o wiele łatwiej będzie upuścić sztangę ze względu na mniejsze ekscentryczne obciążenie prostowników kręgosłupa. Przy wielokrotnych powtórzeniach powinieneś starać się opuszczać ciężar pod kontrolą, jednocześnie nie męcząc nadmiernie prostowników. 

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN