Mostek biodrowy

Mostek biodrowy (ang. Glute Bridge)
Główna partia mięśni
Uda, pośladki
Dodatkowe partie mięśni
Core
Typ ćwiczenia
Wielostawowe złożone
Typ ruchu
Zgięcie/Hinge
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
2
Niezbędny sprzęt treningowy
Brak
ćwiczenia na nogi anatomia

Mostek biodrowy 

Mostek biodrowy jest odmianą wypychania biodra i ćwiczeniem służącym do budowania mięśni pośladkowych. Podczas ćwiczenia pracować będą również inne mięśnie nóg, takie jak ścięgna podkolanowe, mięśnie czworogłowe i łydki. Budowanie silnych pośladków będzie miało również pozytywny wpływ na inne ćwiczenia, w tym warianty przysiadów i martwego ciągu. Wiele osób uważa, że mostek biodrowy jest najlepszym ćwiczeniem do treningu pośladków. Można je włączyć do treningu nóg jako ćwiczenie akcesoryjne lub treningu całego ciała. 

 

Mostek biodrowy – prawidłowa technika ćwiczenia 

Pozycja startowa 

 • Połóż się płasko na podłodze na plecach z rękami wzdłuż tułowia i ugiętymi kolanami. Twoje stopy powinny być ustawione na szerokość barków. To będzie Twoja pozycja wyjściowa 

 

Fazy ćwiczenia 

 • Odpychając się głównie piętami, unieś biodra, utrzymując proste plecy. Wykonaj wydech podczas wykonywania tej części ruchu i przytrzymaj przez sekundę.
 • Powoli wróć do pozycji wyjściowej podczas wdechu.

Top 5 najlepszych wariantów mostków biodrowych: 

 1. Mostek biodrowy ze sztangą 
 2. Unoszenie bioder ze sztangą 
 3. Unoszenie bioder z talerzem 
 4. Martwy ciąg z hantlami 
 5. Unoszenie bioder ze sztangą w oparciu o ławkę 

Mostek biodrowy – najczęstsze błędy i jak ich uniknąć 

 • Zaokrąglanie dolnej części pleców: Upewnij się, że dolna część pleców nie wygina się w łuk podczas rozciągania biodra, powinieneś skupić się na ściskaniu pośladków i lekkim pochyleniu miednicy do tyłu przy utrzymaniu napięcia mięśni brzucha. 
 • Brak pełnego wyprostu biodra: spowoduję to obciążenie odcinka lędźwiowego i słabszą pracę pośladków. Pod koniec ruchu Twoje ciało powinno tworzyć linię prostą od kolan aż po ramiona. 
 • Ruchy głową: Nie patrz w dół oraz nie zginaj szyi podczas ruchu. Zamiast tego skup się na utrzymaniu szyi neutralnie w stosunku do tułowia. Kiedy tułów odchyla się do tyłu, wzrok powinien unieść się w kierunku sufitu. Kiedy Twoje biodra opadną, a tułów podąża za nimi, Twoje spojrzenie będzie skierowane bardziej przed siebie. 

 

Mostek biodrowy – najlepsze patenty treningowe 

 • Skoncentruj się na wydechu podczas wypychania bioder w górę. Przy poprawnej technice nie powinieneś w ogóle wykonywać ruchu w dolnej części pleców. 
 • Jeśli wydaje ci się, że nie czujesz, jak Twoje pośladki się aktywują, dotykaj mięśni dłońmi i skup się na zatrzymaniu ruchu w szczytowym momencie skurczu. 
 • W przypadku, gdy jeden pośladek wydaje się pracować silniej niż drugi, spróbuj wykonać ruch jednostronnie, a następnie dodaj objętości w wersji obunóż.  

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN