Przysiad ze sztangą trzymaną nad głową

Przysiad ze sztangą trzymaną nad głową (ang. Overhead Barbell Squat)
Główna partia mięśni
Uda, pośladki
Dodatkowe partie mięśni
Łydki, core
Typ ćwiczenia
Wielostawowe złożone
Typ ruchu
Pchanie/Push
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
5
Niezbędny sprzęt treningowy
Sztanga
ćwiczenia na nogi anatomia

Przysiad ze sztangą trzymaną nad głową 

Przysiad ze sztangą nad głową jest odmianą przysiadu i ćwiczeniem służącym do wzmocnienia mięśni nóg i ramion. Przysiady te są zwykle używane w olimpijskim podnoszeniu ciężarów lub CrossFit jako forma przejścia do innych eksplozywnych ćwiczeń. Przysiad ze sztangą nad głową jest również powszechnie stosowany przez sportowców, którzy chcą poprawić swoją globalną siłę i dynamikę ruchu. Mimo to każdy może wykorzystać tę odmianę przysiadu, aby stymulować budowanie masy mięśniowej oraz poprawić ruchomość i stabilność obręcz barkowej.  

 

Przysiad ze sztangą trzymaną nad głową – prawidłowa technika ćwiczenia 

Pozycja startowa 

  • Ćwiczenie najlepiej wykonywać przy użyciu stojaku do przysiadów ze względów bezpieczeństwa. Aby rozpocząć, najpierw ustaw sztangę na stojaku, dopasowując wysokość do Twojego wzrostu. Po wybraniu odpowiedniej wysokości i sztangi, wsuń ręce pod sztangę, utrzymując łokcie wysoko i ramię nieco wyżej niż równolegle do podłogi. Oprzyj sztangę na mięśniach naramiennych, a sztangę utrzymuj w dłoniach nachwytem.  

 

Fazy ćwiczenia 

  • Podnieś sztangę ze stojaka, najpierw odpychając się nogami i jednocześnie prostując tułów. 
  • Odsuń się od stojaka i ustaw nogi w średniej pozycji na szerokość barków z lekko skierowanymi na zewnątrz palcami stóp. Przez cały czas trzymaj głowę do góry, ponieważ pozwoli Ci to utrzymać proste plecy, a patrzenie w dół wytrąci Cię z równowagi. Wyprostuj ramiona ze sztangą wyciskając ją w kierunku sufitu, gdy znajdzie się nad Twoim środkiem ciężkości zablokuj łokcie i ustabilizuj łopatki. 
  • Zacznij powoli opuszczać tułów, zginając kolana, utrzymując prostą postawę z podniesioną głową. Kontynuuj w dół, aż kąt między górną częścią nogi a łydkami będzie nieco mniejszy niż 90 stopni. 
  • Zacznij podnosić sztangę, odpychając podłogę głównie środkiem stopy, ponownie prostując nogi i wracając do pozycji wyjściowej. 
  • Powtórz dla zalecanej liczby powtórzeń. 

Top 5 najlepszych wariantów przysiadu ze sztangą nad głową: 

  1. Przysiad z hantlami nad głową 
  2. Przysiad wykroczny z hantlami nad głową 
  3. Przysiad jednonóż 
  4. Przysiad z kettlebell 
  5. Przysiad ze sztangą trzymaną z przodu 

Przysiad ze sztangą trzymaną nad głową – najczęstsze błędy i jak ich uniknąć 

  • Brak utrzymania równowagi: Pamiętaj o napięciu mięśni core. Obciąż równomiernie stopę – potrzebujesz 3 punktów podparcia: dużego palca, małego palca i pięty. 
  • Zaokrąglanie odcinka piersiowego: patrz cały czas przed siebie utrzymując neutralne krzywizny kręgosłupa, jednocześnie wypychając klatkę piersiową w przód. 
  • Wypadanie sztangi do przodu: najczęściej powodem będzie słaba mobilność obręczy barkowej i odcinka piersiowego kręgosłupa. Utrzymuj sztangę nad środkiem stopy przez cały ruch, rozciągając ją na boki.  
  • Mały zakres ruchu: Jeśli masz problem z osiągnięciem głębokości podczas przysiadu – spróbuj mobilizacji stawu skokowego lub użyj butów ciężarowych z podbiciem pięty. 

 

Przysiad ze sztangą trzymaną nad głową – najlepsze patenty treningowe 

  • Kąt rozwarcia palców stóp jest bardzo indywidualny – eksperymentuj, aby zobaczyć, co jest dla Ciebie najlepsze. 
  • Pewne przesunięcie kolan do przodu nad palcami stóp jest w porządku, pod warunkiem, że kolana nie odchylają się nadmiernie do wewnątrz lub na zewnątrz. Osoby z dłuższymi kośćmi udowymi będą musiały pozwolić, aby ich kolana wysunęły się dalej, jeśli chcą pozostać w pozycji pionowej. 
  • W przypadku braku mobilności obręczy barkowej pomocne może być złapanie sztangi szerszym chwytem, nawet z dłońmi blisko talerzy. 

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN