Martwy ciąg z pojedynczym kettlebell

Martwy ciąg z pojedynczym kettlebell (ang. Single Kettlebell Deadlift)
Główna partia mięśni
Uda, pośladki
Dodatkowe partie mięśni
Łydki, core
Typ ćwiczenia
Wielostawowe złożone
Typ ruchu
Przyciąganie/Pull
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
4
Niezbędny sprzęt treningowy
Kettlebell
ćwiczenia na nogi anatomia

Martwy ciąg z pojedynczym kettlebell  

Martwy ciąg z pojedynczym kettlebell to odmiana martwego ciągu, w której zamiast podnoszenia sztangi obciążeniem będzie kettlebell trzymany w obu dłoniach. Ćwiczenie jest przede wszystkim wykonywane jako substytut standardowego martwego ciągu ze sztangą, chociaż może również sprawdzić się jako dodatkowe ćwiczenie akcesoryjne w przypadkach wystąpienia pomniejszych kontuzji, braku dostępnego sprzętu lub chęci stymulowania mięśni w innym wariancie ruchu. Martwy ciąg z pojedynczym hantlem jest znany nie tylko ze swojej wszechstronności w użyciu, ale także ze znacznie mniejszego ryzyka kontuzji, zwłaszcza jeśli zachowuje się odpowiednią technikę z rozsądnym obciążeniem, przez co sprawdzi się w każdym planie treningowym. 

 

Martwy ciąg z pojedynczym kettlebell – prawidłowa technika ćwiczenia 

Pozycja startowa 

  • Zacznij od kettlebell spoczywającego na ziemi. Twoje stopy powinny być rozstawione mniej więcej na szerokość bioder. Ugnij nogi i biodra, aby chwycić kettlebell oburącz. Wyprostuj się do pozycji pionowej, z kettlebell w okolicy bioder. To będzie Twoja pozycja wyjściowa.  

 

Fazy ćwiczenia 

  • Weź wdech, a następnie opuść biodra, patrząc przed siebie z uniesioną klatką piersiową. Wyprostuj biodra i kolana odpychając się od ziemi, jednocześnie przyciągając kettlebell do siebie. 
  • Gdy kettlebell znajdzie się na wysokości kolan, zbliż biodra do odważnika, ściągając łopatki razem. 
  • Opuść kettlebell na ziemię, zginając biodra i kontrolując ciężar podczas opuszczania. 

Top 5 najlepszych wariantów martwego ciągu z pojedynczym kettlebell:

  1. Martwy ciąg z kettlebell 
  2. Martwy ciąg sumo ze sztangą 
  3. Martwy ciąg sumo  
  4. Martwy ciąg z hantlami 
  5. Martwy ciąg jednonóż 

Martwy ciąg z pojedynczym kettlebell – najczęstsze błędy i jak ich uniknąć 

  • Zaokrąglanie dolnej części pleców: Bardzo ważne jest, aby podczas martwego ciągu zachować proste plecy! Możesz upewnić się, że plecy są proste, trzymając oczy skierowane do przodu, wypiętą klatkę piersiową, łopatki do tyłu i plecy wygięte w łuk. Utrzymuj napięte mięśnie core podczas całego ruchu, aby pomóc utrzymać plecy w miejscu. 
  • Patrzenie w dół: gdy tylko spojrzysz automatycznie zaokrąglisz swoje plecy, co jest podstawowym błędem. Unikaj tego patrząc cały ruch w jeden punkt zlokalizowany przed twarzą. 
  • Oddalanie się odważnika od ciała: Aby kettlebell nie uciekał do przodu, należy skupić się na napięciu mięśni najszerszych grzbietu, tak aby kettlebell poruszał się w linii prostej do góry. Użyj wskazówki: „ściśnij pomarańcze pod pachami”, „włóż łopatki do tylnych kieszeni”. 
  • Zbyt niska pozycja biodra: Martwy ciąg to ruch zawiasowy, a nie przysiad. Jeśli ustawisz biodra zbyt nisko, postawisz się w niekorzystnej pozycji biomechanicznej i ograniczysz swoje możliwości pokonywania maksymalnych ciężarów. 

 

Martwy ciąg z pojedynczym kettlebell – najlepsze patenty treningowe 

  • Upewnij się, że łokcie pozostają zablokowane przez cały ruch, ponieważ zgięcie ramion może potencjalnie narazić Cię na kontuzje bicepsa. 
  • Ściskanie kettlebell z całej siły pomoże wygenerować większe napięcie mięśni pleców i tułowia. 
  • Ta wersja martwego ciągu będzie prostsza i bezpieczniejsza do nauczenia niż martwy ciąg ze sztangą, ponieważ ciężar znajduje się między stopami. 
  • Jeśli masz problem z rozpoczęciem ruchu przez braki w mobilności, możesz położyć kettlebell na podwyższeniu, przez co łatwiej będzie sięgnąć do niego rękami. 

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN