Martwy ciąg z kettlebell

Martwy ciąg z kettlebell (ang. Kettlebell Deadlift)
Główna partia mięśni
Uda, pośladki
Dodatkowe partie mięśni
Łydki, core
Typ ćwiczenia
Wielostawowe złożone
Typ ruchu
Przyciąganie/Pull
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
3
Niezbędny sprzęt treningowy
Kettlebell
ćwiczenia na nogi anatomia

Martwy ciąg z kettlebell 

Martwy ciąg z kettlebell to podstawowe ćwiczenie w treningu z kettlebell, ukierunkowane na pośladki, mięśnie pleców oraz grupę kulszowo-goleniową. Często uczy się go jako ćwiczenia wprowadzającego do swingu z kettlebell, a także do nauki ruchu zawiasowego biodra w bardziej przystępny sposób niż w przypadku sztangi. Martwy ciąg z kettlebell można wykonywać z niskimi zakresami powtórzeń, aby zbudować siłę tylnej taśmy naszego ciała lub z umiarkowaną czy też dużą liczbą powtórzeń, aby zbudować mięśnie i wytrzymałość. 

 

Martwy ciąg z kettlebell – prawidłowa technika ćwiczenia 

Pozycja startowa 

 • Ustaw kettlebell bezpośrednio między stopami i przyjmij umiarkowanie szeroką postawę z lekko skierowanymi na zewnątrz palcami stóp. 
 • Wypchnij biodra do tyłu i pochyl się do przodu, aż tułów będzie prawie równoległy do podłogi. 
 • Sięgnij w dół i chwyć uchwyt odważnika za pomocą podwójnego nachwytu. Opuść biodra poniżej ramion i upewnij się, że stabilnie trzymasz kettlebell.  
 • Upewnij się, że twoje oczy patrzą przed siebie. Twoje ciało będzie podążać za głową, więc głowa do góry i patrz przed siebie! Pamiętaj, aby zachować proste plecy i nigdy nie pozwolić, aby się zaokrągliły. Jesteś teraz w pozycji wyjściowej.  

 

Fazy ćwiczenia 

 • Wyprostuj biodra i kolana odpychając się od ziemi, cały czas zachowując neutralne ustawienie kręgosłupa.  
 • Gdy kettlebell znajdzie się na wysokości kolan, wepchnij biodra do przodu jednocześnie cofając łopatki. 
 • Zatrzymaj się na chwilę w pełnym wyproście, a następnie odwróć ruch, zginając kolana, jednocześnie powoli opuszczając ciężar – utrzymując kettlebell pod ścisłą kontrolą podczas fazy ekscentrycznej. 
 • W razie potrzeby popraw pozycję i powtórz dla żądanej liczby powtórzeń.

Martwy ciąg z kettlebell – najczęstsze błędy i jak ich uniknąć 

 • Zaokrąglanie dolnej części pleców: Bardzo ważne jest, aby podczas martwego ciągu zachować proste plecy! Możesz upewnić się, że plecy są proste, trzymając oczy skierowane do przodu, wypiętą klatkę piersiową, łopatki do tyłu i plecy wygięte w łuk. Utrzymuj napięte mięśnie core podczas całego ruchu, aby pomóc utrzymać plecy w miejscu. 
 • Patrzenie w dół: gdy tylko spojrzysz automatycznie zaokrąglisz swoje plecy, co jest podstawowym błędem. Unikaj tego patrząc cały ruch w jeden punkt zlokalizowany przed twarzą. 
 • Zbyt niska pozycja biodra: Martwy ciąg to ruch zawiasowy, a nie przysiad. Jeśli ustawisz biodra zbyt nisko, postawisz się w niekorzystnej biomechanicznie pozycji. 
 • Kolana do wewnątrz lub na zewnątrz: Nie kieruj kolan do środka ani na zewnątrz podczas ruchu. Powoduje to niepotrzebne obciążenie stawów kolanowych. 

 

Martwy ciąg z kettlebell – najlepsze patenty treningowe 

 • Upewnij się, że łokcie pozostają zablokowane przez cały ruch, ponieważ zgięcie ramion może potencjalnie narazić Cię na kontuzje bicepsa. 
 • Jeśli jesteś wysoki lub brakuję Ci trochę mobilności bioder, na początku możesz ustawić kettlebell na podwyższeniu, żeby łatwiej rozpocząć ruch. 
 • Szerokość postawy różni się znacznie w zależności od osoby. Zamiast spędzać zbyt dużo czasu na obliczaniu idealnej szerokości rozstawu, po prostu eksperymentuj i zobacz, co najlepiej pasuję do Ciebie, jednocześnie pozwalając Ci generować największą moc. 

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN