Pompka z wybiciem ekstra

Pompka z wybiciem ekstra (ang. Explosive Crossover Pushup)
Główna partia mięśni
Klatka
Dodatkowe partie mięśni
Barki, tricepsy, przedramiona, core, pośladki
Typ ćwiczenia
Wielostawowe złożone
Typ ruchu
Pchanie/Push
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
4
Niezbędny sprzęt treningowy
Piłka lekarska
wyciskanie sztangi anatomia

Pompka z wybiciem ekstra

Pompka, którą upodobali sobie fighterzy. Świetnie buduje moc i niweluje wszelkie dysproporcje między lewą i prawą stroną ciała. Poprawia też koordynację, a wykonywana w systemie interwałowym pomaga poprawić też kondycję i wytrzymałość mięśni. W dodatku wygląda spektakularnie. Minusy? Jest trudna technicznie – dlatego zalecamy raczej spokojne pierwsze próby. 

 

Pompka z wybiciem ekstra – prawidłowa technika ćwiczenia 

Pozycja startowa 

  • Połóż na podłodze płaską (lub po prostu miękką) piłkę lekarską. Przyjmij pozycję jak do klasycznej pompki. Lewą dłoń ułóż na piłce, prawą na podłodze. Dłonie powinny być rozstawione odrobinę szerzej niż na szerokość barków. Stopy trzymaj razem – jeśli rozstawisz je szerzej, ułatwisz sobie zadanie. Upewnij się jeszcze, że biodra utrzymujesz we właściwej pozycji – i napnij mięśnie korpusu oraz pośladki, aby je tam zatrzymać. 

 

Fazy ćwiczenia 

  • Obniż pozycję, zginając ręce w łokciach i wykonując wdech. Zatrzymaj na ułamek sekundy ruch, gdy Twoja klatka znajdzie się tuż nad podłożem. 
  • Maksymalnie dynamicznym ruchem – z wydechem – wyprostuj ręce w łokciach, tak aby wybić się do góry i w lewo, a następnie wylądować lewą dłonią na podłodze, a prawą na piłce. 
  • Od razu przejdź do następnego powtórzenia – po kolejnym zejściu w dół wybij się do góry i w drugą stronę, by kontynuować serię. To dwa powtórzenia. 
  • Po zakończeniu serii możesz ugiąć nogi w kolanach i przejść do pozycji na czworakach, aby z łatwością dźwignąć się do pozycji stojącej. 

Pompka z wybiciem ekstra – najczęstsze błędy i jak ich uniknąć 

  • Ograniczony zakres ruchu. Zwracaj szczególną uwagę na pełny wyprost rąk w łokciach. Opcja, by po prostu zmieniać ręce miejscami może wydawać się kusząca, jednak nie o to chodzi w tym ćwiczeniu. 
  • Będziemy powtarzać do znudzenia – biodra, biodra, biodra! Jeśli nie jesteś w stanie utrzymać ciała w linii prostej od pierwszego do ostatniego powtórzenia, wzmocnij mięśnie korpusu, wykonując deskę. 

 

Pompka z wybiciem ekstra – najlepsze patenty treningowe 

  • Piłkę lekarską zastąp piłką Bosu (jeszcze trudniej) albo talerzem od sztangi (łatwiej). 
  • Rozstawiaj szerzej stopy dla lepszej stabilizacji sylwetki, zwłaszcza na początku – nie ma nic złego w ułatwieniu sobie zadania podczas procesu przyzwyczajania ciała do określonego ruchu. 
  • Utrzymuj stałe, szybkie tempo. 

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN