Przysiad wykroczny z kettlebell

Przysiad wykroczny z kettlebell (ang. Kettlebell Split Squat)
Główna partia mięśni
Uda, pośladki
Dodatkowe partie mięśni
Łydki, core
Typ ćwiczenia
Wielostawowe złożone
Typ ruchu
Pchanie/Push
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
3
Niezbędny sprzęt treningowy
Kettlebell
ćwiczenia na nogi anatomia

Przysiad wykroczny z kettlebell 

Przysiad wykroczny z kettlebell jest wariacją wykroku, gdzie najmocniej zaangażowane będą mięśnie ud oraz pośladków, ze wsparciem mięśni łydek oraz core. W przeciwieństwie do wykroków lub spaceru wykrocznego, w tym wypadku podczas trwania całego ćwiczenia pozycja stóp pozostaje niezmienna. Przysiad wykroczny jako ćwiczenie unilateralne świetnie sprawdzi się również w wyrównywaniu asymetrii siłowych lub przy powrocie po kontuzji. Wykorzystanie kettlebell zapewnia wygodę ruchu i będzie prostsze w zastosowaniu niż wersja przysiadu wykrocznego ze sztangą. 

 

Przysiad wykroczny z kettlebell – prawidłowa technika ćwiczenia 

Pozycja startowa 

 • Stań w pozycji wykrocznej z dwoma kettlebell w dłoniach, ramionami utrzymuj wyprostowane wzdłuż tułowia. Obciąż równomiernie przednią stopę, tylna stopa będzie opierać się tylko na palcach. To będzie Twoja pozycja wyjściowa. 

 

Fazy ćwiczenia 

 • Obniż pozycję, jednocześnie zginając oba kolana i kontynuuj, aż tylne kolano dotknie ziemi bezpośrednio pod biodrem. Przy większych kettlebell może zdarzyć się, że wyprzedzą one kolano – nie jest to błędem. 
 • Odepchnij się przednią stopą i wyprostuj kolano, wracając do pozycji wyjściowej. 
 • Powtórz dla żądanej liczby powtórzeń, a następnie zmień nogę wykroczną. 

Top 5 najlepszych wariantów przysiadu wykrocznego z kettlebell: 

 1. Przysiad wykroczny 
 2. Przysiad wykroczny z hantlami 
 3. Przysiad bułgarski z hantlami 
 4. Wejścia na ławkę ze sztangą 
 5. Zakrok ze sztangą 

Przysiad wykroczny z kettlebell – najczęstsze błędy i jak ich uniknąć 

 • Kolana wysuwają się za daleko do przodu: Kiedy robisz przysiad, biodra powinny opadać prosto w dół, a nie do przodu. Wypychanie kolana zbyt mocno do przodu może generować niepotrzebny stres na staw. 
 • Patrzenie w dół: gdy tylko spojrzysz automatycznie zaokrąglisz swoje plecy, co jest podstawowym błędem. Unikaj tego patrząc cały ruch w jeden punkt zlokalizowany przed twarzą. 
 • Rotacja tułowia: utrzymuj cały czas tułów w linii prostej, ze środkiem ciężkości padającym między nogi. Jeśli masz problem próbuj kontrować rotacje przez napięcie przeciwnego pośladka. 
 • Brak utrzymania krzywizn kręgosłupa: Nie musisz czuć, że jesteś całkowicie wyprostowany, gdy zakończysz ruch. Wręcz przeciwnie, Twój tułów powinien być lekko pochylony do przodu, skupiając się na utrzymaniu neutralnego odcinka lędźwiowego kręgosłupa. 

 

Przysiad wykroczny z kettlebell – najlepsze patenty treningowe 

 • Im dalej postawisz nogę wykroczną od ciała, tym większą pracę wykonają pośladki. Im bliżej ciała jesteś podczas wykroku, tym bardziej pracujesz nad mięśniami czworogłowymi. 
 • Ciekawym rozwiązaniem będzie zastosowanie dwóch kettlebell o różnym ciężarze lub tylko jednego kettlebell w dłoni dominującej, co jeszcze mocniej zaangażuję mięśnie core i zwiększy wymagania stabilizacyjne. 
 • Jeśli zakres ruchu jest zbyt mały, możesz stanąć na stabilnych podwyższeniach, co pozwoli na dłuższą pracę i obniżenie pozycji. 

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN