Spacer wykroczny ze sztangą

Spacer wykroczny ze sztangą (ang. Barbell Walking Lunge)
Główna partia mięśni
Uda, pośladki
Dodatkowe partie mięśni
Łydki, core
Typ ćwiczenia
Wielostawowe złożone
Typ ruchu
Pchanie/Push
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
3
Niezbędny sprzęt treningowy
Sztanga
ćwiczenia na nogi anatomia

Spacer wykroczny ze sztangą 

Spacer wykroczny ze sztangą testuje Twoją zdolność do utrzymania równowagi podczas obciążania mięśni czworogłowych, pośladków i dwugłowych, a także mięśni tułowia. Używanie sztangi pozwala na spore przeładowanie ćwiczenia. Może ono być wykonywane z umiarkowaną liczbą powtórzeń, na przykład 8-15 na serię, lub z większą liczbą powtórzeń jako wyzwanie wytrzymałości siłowej. 

Ćwiczenie to jest bardziej odpowiedni dla przynajmniej średniozaawansowanych osób, ponieważ wymaga pewnych umiejętności, aby jednocześnie balansować sztangą i wykonywać ruch. 

 

Spacer wykroczny ze sztangą – prawidłowa technika ćwiczenia 

Pozycja startowa 

 • Ustaw sztangę na stojaku tuż nad poziomem ramion. Po wybraniu odpowiedniej wysokości i obciążeniu sztangi, wejdź pod sztangę i połóż na niej tył barków (nieco poniżej szyi). Chwyć sztangę obiema rękami z każdej strony i podnieś ze stojaka, najpierw odpychając nogami i jednocześnie prostując tułów. 

 

Fazy ćwiczenia 

 • Odejdź od stojaka i ustaw się na początku ścieżki, po której będziesz wykonywać spacer. Zrób krok do przodu prawą nogą, wykonując zgięcie w biodrach, utrzymując tułów w pozycji pionowej i utrzymując równowagę. 
 • Zrób krok do przodu jedną nogą, zginając kolana, aby opuścić biodra. Kontynuuj ruch do momentu, aż tylne kolano prawie dotknie ziemi. Twoja postawa powinna pozostać wyprostowana, a przednie kolano powinno znajdować się nad przednią stopą. 
 • Odepchnij się stopą nogi zakrocznej i wyprostuj oba kolana, aby podnieść ciężar ciała do przodu, z powrotem do pozycji wyprostowanej. 
 • Zrób krok do przodu drugą stopą, powtarzając wykrok na przeciwną nogę.

Top 5 najlepszych wariantów spaceru wykrocznego ze sztangą:

 1. Zakrok ze sztangą 
 2. Wykrok ze sztangą 
 3. Przysiad wykroczny ze sztangą 
 4. Wykrok w bok ze sztangą 
 5. Przysiad przedni 

Spacer wykroczny ze sztangą – najczęstsze błędy i jak ich uniknąć 

 • Kolana wysuwają się za daleko do przodu: Kiedy robisz wykrok, biodra powinny opadać prosto w dół, a nie do przodu. Wypychanie kolana zbyt mocno do przodu może generować niepotrzebny stres na staw. 
 • Patrzenie w dół: gdy tylko spojrzysz automatycznie zaokrąglisz swoje plecy, co jest podstawowym błędem. Unikaj tego patrząc cały ruch w jeden punkt zlokalizowany przed twarzą. 
 • Utrata równowagi: pamiętaj o napięciu mięśni core oraz stawianiu stopy w linii prostej przed sobą. Im bliżej ciała postawisz stopę tym łatwiejsze będzie zachowanie balansu. 
 • Rotacja tułowia: utrzymuj cały czas tułów w linii prostej, ze środkiem ciężkości padającym między nogi. Jeśli masz problem próbuj kontrować rotacje przez napięcie przeciwnego pośladka. 

 

Spacer wykroczny ze sztangą – najlepsze patenty treningowe 

 • Nie przechodź do dużej progresji ciężaru, dopóki nie opanujesz w pełni wersji tego ruchu z masą ciała. Dodanie zakresu ruchu bez wymaganej kontroli motorycznej to przepis na katastrofę. 
 • Spróbuj ćwiczenia z ciężarem własnego ciała lub ze sztangą, zanim spróbujesz wykroków z dodatkowym obciążeniem. Nie przesadzaj, jeśli jesteś początkującym i staraj się utrzymywać liczbę powtórzeń w zakresie 10-12. 
 • Im dalej postawisz nogę wykroczną od ciała, tym większą pracę wykonają pośladki. Im bliżej ciała jesteś podczas wykroku, tym bardziej pracujesz nad mięśniami czworogłowymi 

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN