Przysiad wykroczny ze sztangą

Przysiad wykroczny ze sztangą (ang. Barbell Split Squat)
Główna partia mięśni
Uda, pośladki
Dodatkowe partie mięśni
Łydki, core
Typ ćwiczenia
Wielostawowe złożone
Typ ruchu
Pchanie/Push
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
4
Niezbędny sprzęt treningowy
Sztanga
ćwiczenia na nogi anatomia

Przysiad wykroczny ze sztangą

Przysiad wykroczny ze sztangą to popularny, jednostronny ruch dolnej części ciała, używany zarówno przez sportowców siłowych, jak i osoby trenujące rekreacyjnie, w celu zwiększenia masy mięśniowej, siły i odporności na kontuzje. Przysiad wykroczny ze sztangą (który różni się nieco od innych odmian przysiadów unilateralnych, takich jak chociażby przysiad bułgarski), skupia się głównie na mięśniach czworogłowych, grupie kulszowo-goleniowej i mięśniach pośladkowych. Użycie sztangi pozwala na zastosowanie dużego obciążenia zewnętrznego, dlatego ćwiczenie to sprawdzi się zarówno w zakresach siłowych (4-6 powtórzeń na serię), jak i kształtowaniu wytrzymałości siłowej (ponad 12 powtórzeń na serię). 

 

Przysiad wykroczny ze sztangą – prawidłowa technika ćwiczenia 

Pozycja startowa 

 • Ustaw sztangę na stojaku tuż nad poziomem ramion. Po wybraniu odpowiedniej wysokości i obciążeniu sztangi, wejdź pod sztangę i połóż na niej tył barków (nieco poniżej szyi). Chwyć sztangę obiema rękami z każdej strony i podnieś ze stojaka, najpierw odpychając nogami i jednocześnie prostując tułów. 

 

Fazy ćwiczenia 

 • Postaw jedną stopę mocno przed sobą, w odległości około pół metra. Drugą stopę ustaw z tyłu nieco za sobą, pozwalając kolanu zgiąć się w kierunku podłogi. Same stopy powinny być rozstawione mniej więcej na szerokość bioder, podobnie jak przy przysiadzie. To będzie Twoja pozycja wyjściowa. 
 • Obniż pozycję poprzez ugięcie przedniego kolana, utrzymując przednią stopę płasko na podłodze. Upewnij się, że tułów jest wyprostowany, a czubek głowy skierowany do sufitu. 
 • Pogłębiaj wykrok do momentu, w którym tylne kolano dotknie podłogi.  
 • Odepchnij się mocno od podłogi, naciskając piętą stopy wykrocznej i prostując kolana, tak aby wrócić do pozycji początkowej. 
 • Powtórz dla żądanej liczby powtórzeń, a następnie zmień nogę wykroczną.  

Przysiad wykroczny ze sztangą – najczęstsze błędy i jak ich uniknąć 

 • Kolana wysuwają się za daleko do przodu: Kiedy robisz przysiad, biodra powinny opadać prosto w dół, a nie do przodu. Wypychanie kolana zbyt mocno do przodu może generować niepotrzebny stres na staw. 
 • Patrzenie w dół: gdy tylko spojrzysz automatycznie zaokrąglisz swoje plecy, co jest podstawowym błędem. Unikaj tego patrząc cały ruch w jeden punkt zlokalizowany przed twarzą. 
 • Rotacja tułowia: utrzymuj cały czas tułów w linii prostej, ze środkiem ciężkości padającym między nogi. Jeśli masz problem próbuj kontrować rotacje przez napięcie przeciwnego pośladka. 
 • Zgięcie kręgosłupa: podobnie jak w większości ćwiczeń ze sztangą, kluczowe będzie tutaj zachowanie neutralnych krzywizn kręgosłupa i napięcie mięśni core. W przeciwnym razie prawdopodobnie będzie dochodzić do przeciążeń, głównie w odcinku lędźwiowym. 

 

Przysiad wykroczny ze sztangą – najlepsze patenty treningowe 

 • Im dalej postawisz nogę wykroczną od ciała, tym większą pracę wykonają pośladki. Im bliżej ciała jesteś podczas wykroku, tym bardziej pracujesz nad mięśniami czworogłowymi. 
 • Jeśli czujesz dyskomfort trzymając sztangę na plecach, możesz użyć ręcznika owiniętego wokół lub specjalnej gąbki.  
 • Początkowo możesz mieć problem z utrzymaniem równowagi. Dobrym pomysłem jest zaczęcie od wariacji z masą własnego ciała, hantlami lub kettlebell. 

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN