Wejście na ławkę z hantlami

Wejście na ławkę z hantlami (ang. Dumbbell Step-Up)
Główna partia mięśni
Uda, pośladki
Dodatkowe partie mięśni
Łydki, core
Typ ćwiczenia
Wielostawowe złożone
Typ ruchu
Pchanie/Push
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
2
Niezbędny sprzęt treningowy
Hantle, ławka
ćwiczenia na nogi anatomia

Wejście na ławkę z hantlami 

Wejście na ławkę z hantlami to świetne ćwiczenie do budowania siły i mocy dolnej części ciała. W ruch mocno zaangażowane będą mięśnie czworogłowe, pośladki i ścięgna podkolanowe, a dodatkowo ćwiczenie będzie wymagać zachowania równowagi i stabilizacji tułowia. Z racji tego, że ćwiczenie wykonujemy osobno na każdą nogę, jego regularne wykonywanie pozwoli Ci wyrównać asymetrie. Do wejść na ławkę potrzebujesz jedynie hantli i podwyższenia więc świetnie możesz wkomponować to ćwiczenie w każdy plan treningowy.  

 

Wejście na ławkę z hantlami – prawidłowa technika ćwiczenia 

Pozycja startowa 

  • Stań prosto przed ławeczką lub innym podwyższeniem (np. skrzynia), trzymając hantle w każdej ręce (dłonie skierowane w stronę ud). Ustaw stopy na szerokość barków z palcami lekko skierowanymi na zewnątrz. Przez cały czas trzymaj głowę na przedłużeniu kręgosłupa, ustabilizuj tułów napinając mięśnie core.  

 

Fazy ćwiczenia 

  • Umieść prawą stopę na podwyższeniu. Wejdź na platformę, prostując biodro i kolano prawej nogi. Używaj głównie pięty do uniesienia reszty ciała i postaw również stopę lewej nogi na ławeczce.  
  • Zejdź lewą nogą, zginając biodro i kolano prawej nogi. Wróć do pierwotnej pozycji stojącej, umieszczając prawą stopę obok lewej stopy w pozycji początkowej. 
  • Powtórz z prawą nogą dla zalecanej liczby powtórzeń, a następnie wykonaj ćwiczenie z lewą nogą. 

Wejście na ławkę z hantlami – najczęstsze błędy i jak ich uniknąć 

  • Zaokrąglanie dolnej części pleców: Bardzo ważne jest, aby podczas ruchu zachować proste plecy! Możesz upewnić się, że plecy są proste, trzymając oczy skierowane do przodu, wypiętą klatkę piersiową, łopatki do tyłu i plecy wygięte w łuk. Utrzymuj napięte mięśnie core podczas całego ruchu, aby pomóc utrzymać plecy w miejscu. 
  • Zapadanie się kolan do środka: staraj się prowadzić kolano w linii prostej ze stopą, zwłaszcza podczas wchodzenia. Pamiętaj o aktywnej pracy pośladków, to one będą mocno zaangażowane w wyprost biodra. 
  • Rotacja tułowia: utrzymuj cały czas tułów w linii prostej, ze środkiem ciężkości padającym między nogi. Jeśli masz problem próbuj kontrować rotacje przez napięcie przeciwnego pośladka. 

 

Wejście na ławkę z hantlami – najlepsze patenty treningowe 

  • Jeśli masz problem z utrzymaniem hantli w dłoniach – możesz skorzystać ze specjalnych pasków do martwego ciągu, żeby wzmocnić chwyt. 
  • Możesz użyć dwóch hantli o innym obciążeniu i zmieniać ich ustawienie co serie – zwiększy to zaangażowanie mięśni core i utrudni samo ćwiczenie. 
  • Jeśli ta wariacja jest dla Ciebie zbyt prosta spróbuj wejść na ławkę ze sztangą które będą wymagać większej koordynacji i pozwolą na użycie większego obciążenia, lub po prostu użyj wyższej skrzyni do wejść.  
  • Podobnie jak podczas wykonywania wykroków, to ćwiczenie można również wykonywać na przemian prawą i lewą nogą za każdym razem, aż wszystkie powtórzenia zostaną wykonane na obie nogi. 

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN