Wejście na skrzynię

Wejście na skrzynię (ang. Box Step-Up)
Główna partia mięśni
Uda, pośladki
Dodatkowe partie mięśni
Łydki, core
Typ ćwiczenia
Wielostawowe złożone
Typ ruchu
Pchanie/Push
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
2
Niezbędny sprzęt treningowy
Ławka
ćwiczenia na nogi anatomia

Wejście na skrzynię

Wejście na skrzynię to skuteczne ćwiczenie unilateralne, które pomaga poprawić równowagę i koordynację, jednocześnie rozwijając siłę i moc w obrębie mięśni czworogłowych, ścięgien podkolanowych, pośladków i łydek. Wykonując je regularnie poprawisz również stabilność stawów kolanowych i skokowych. Dodatkowo, pracując na odpowiedniej wysokości, pracujesz również nad zakresem ruchu i mobilnością, co przełoży się na poprawę pozycji w przysiadzie czy martwym ciągu. Poza regularnymi zakresami powtórzeń, możesz wykonywać wejścia na skrzynię w określonym czasie lub jako element obwodu ćwiczeń. 

 

Wejście na skrzynię – prawidłowa technika ćwiczenia 

Pozycja startowa 

  • Stań prosto przed skrzynią lub innym podwyższeniem (np. ławka). Ustaw stopy na szerokość barków z palcami lekko skierowanymi na zewnątrz. Przez cały czas trzymaj głowę na przedłużeniu kręgosłupa, ustabilizuj tułów napinając mięśnie core.  

 

Fazy ćwiczenia 

  • Umieść prawą stopę na podwyższeniu. Wejdź na platformę, prostując biodro i kolano prawej nogi. Używaj głównie pięty do uniesienia reszty ciała i postaw również stopę lewej nogi na ławeczce.  
  • Zejdź lewą nogą, zginając biodro i kolano prawej nogi. Wróć do pierwotnej pozycji stojącej, umieszczając prawą stopę obok lewej stopy w pozycji początkowej. 
  • Powtórz z prawą nogą dla zalecanej liczby powtórzeń, a następnie wykonaj ćwiczenie z lewą nogą. 

Wejście na skrzynię – najczęstsze błędy i jak ich uniknąć 

  • Zaokrąglanie dolnej części pleców: Bardzo ważne jest, aby podczas ruchu zachować proste plecy! Możesz upewnić się, że plecy są proste, trzymając oczy skierowane do przodu, wypiętą klatkę piersiową, łopatki do tyłu i plecy wygięte w łuk. Utrzymuj napięte mięśnie core podczas całego ruchu, aby pomóc utrzymać plecy w miejscu. 
  • Zapadanie się kolan do środka: staraj się prowadzić kolano w linii prostej ze stopą, zwłaszcza podczas wchodzenia. Pamiętaj o aktywnej pracy pośladków, to one będą mocno zaangażowane w wyprost biodra. 
  • Rotacja tułowia: utrzymuj cały czas tułów w linii prostej, ze środkiem ciężkości padającym między nogi. Jeśli masz problem próbuj kontrować rotacje przez napięcie przeciwnego pośladka. 

 

Wejście na skrzynię – najlepsze patenty treningowe 

  • Jeśli ta wariacja jest dla Ciebie zbyt prosta spróbuj wejść na ławkę ze sztangą które będą wymagać większej koordynacji i pozwolą na użycie większego obciążenia, lub po prostu użyj wyższej skrzyni do wejść.  
  • Podobnie jak podczas wykonywania wykroków, to ćwiczenie można również wykonywać na przemian prawą i lewą nogą za każdym razem, aż wszystkie powtórzenia zostaną wykonane na obie nogi. 
  • Pamiętaj o zachowaniu poprawnej techniki, bez pomagania sobie wymachem rękami. Jeśli zaczynasz oszukiwać, zwłaszcza na zmęczeniu, pomyśl o użyciu niższego podwyższenia.

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN