Podrzut sztangi

Podrzut sztangi (ang. Barbell Clean and Jerk)
Główna partia mięśni
Całe ciało
Dodatkowe partie mięśni
Brak
Typ ćwiczenia
Wielostawowe złożone
Typ ruchu
Przyciąganie/Pull
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
5
Niezbędny sprzęt treningowy
Sztanga
ćwiczenia na całe ciało anatomia

Podrzut sztangi

Podrzut sztangi to wielostawowe ćwiczenie całego ciała, który jest jednym z bojów w olimpijskich zawodach podnoszenia ciężarów. Składa się z dwóch ruchów: zarzutu, w którym sztanga jest wyciągana z podłogi i chwytana w pozycji przedniego stojaka, po których następuje wybicie sztangi nad głowę. Podrzut sztangi angażuję każdy mięsień od stóp do głów i może być centralnym elementem programu podnoszenia ciężarów. Jest również popularny w programach treningowych CrossFit i lekkoatletycznych. Zwykle wykonuje się go w niskich zakresach powtórzeń, koncentrując się na sile i jakości ruchu. 

 

Podrzut sztangi – prawidłowa technika ćwiczenia 

Pozycja startowa 

  • Trzymając sztangę na podłodze blisko goleni, opuść biodra z ciężarem skupionym na piętach, plecy proste, głowa skierowana do przodu, klatka piersiowa do góry, z ramionami tuż przed sztangą. Sztangę chwyć nachwytem, nieco szerzej niż rozstaw stóp. To będzie Twoja pozycja wyjściowa. 

 

Fazy ćwiczenia 

  • Rozpocznij pierwsze pociągnięcie, prostując kolana. Twój kąt pleców powinien pozostać taki sam, a ramiona proste. Poruszaj ciężarem z kontrolą, kontynuując unoszenie się powyżej kolan. 
  • Następnie następuje drugie pociągnięcie, główne źródło przyspieszenia podczas rwania. Kiedy sztanga zbliża się do połowy uda, zacznij rozciągać się przez wyprost biodra, używając prędkości, aby przesunąć sztangę w górę. Nie powinno być potrzeby aktywnego przeciągania ramion w celu przyspieszenia ciężaru; pod koniec drugiego pociągnięcia ciało powinno być całkowicie wyprostowane, lekko odchylone do tyłu, z nadal wyciągniętymi ramionami. 
  • Po osiągnięciu pełnego wyprostu przejdź do trzeciego pociągnięcia, agresywnie wzruszając ramionami i zginając ramiona z łokciami w górę i na zewnątrz. W szczytowym wyproście agresywnie opuść ciało w dół, obracając przy tym łokcie pod sztangą. Przyjmij sztangę w pozycji przysiadu przedniego, którego głębokość zależy od wysokości sztangi pod koniec trzeciego podciągnięcia. Sztangę należy ułożyć na wysuniętych barkach, lekko dotykając gardła dłońmi rozluźnionymi. Kontynuuj schodzenie do dolnej pozycji przysiadu. 
  • Utrzymując tułów w pozycji pionowej, odepchnij się od ziemi i kontynuuj, aż podniesiesz się do pozycji stojącej. 
  • Druga faza to wybicie, które podnosi ciężar nad głową. Trzymając stopy bezpośrednio pod biodrami, zegnij kolana, nie przesuwając bioder do tyłu. Zejdź tylko nieznacznie w dół i odwróć kierunek tak mocno, jak to możliwe. 
  • Odpychaj się przez pięty, aby uzyskać jak największą prędkość i siłę, i pamiętaj, aby odsunąć głowę w tył, gdy sztanga opuszcza ramiona. 
  • W tym momencie, gdy stopy odrywają się od podłogi, należy je jak najszybciej ustawić w pozycji wykrocznej, jednocześnie wypychając sztangę nad głowę. Stopy powinny być rozstawione, jedna noga do przodu, a druga do tyłu. Przyjmij sztangę z ramionami zablokowanymi nad głową. Wróć do pozycji wyjściowej. 

Podrzut sztangi – najczęstsze błędy i jak ich uniknąć 

  • Przesuwanie sztangi. W idealnej technice sztanga będzie poruszać się jedynie góra-dół, podczas gdy Twoje ciało będzie balansować wokół niej. Jeśli sztanga będzie poruszać się w innych kierunkach ciężej będzie ją kontrolować i dokończyć ruch. 
  • Patrzenie w dół. Spowoduję to zaokrąglenie pleców i spadek napięcia core. Utrzymuj wzrok na wysokości oczu i patrz do przodu. 
  • Zaokrąglanie kręgosłupa. Przez większość ruchu od miednicy do czubka głowy powinieneś utrzymywać prostą linię, bez żadnych zbędnych ruchów. Pozwoli to na lepsze przełożenie siły i zadba o brak przeciążeń pleców.  

 

Podrzut sztangi – najlepsze patenty treningowe 

  • Podrzut sztangi to zaawansowane technicznie ćwiczenie, które wykonywane ze zbyt dużym obciążeniem lub zbyt małym doświadczeniem może spowodować poważny uraz. Przed przystąpieniem do niego warto poćwiczyć ruch „na sucho” lub spróbować prostszej wersji ćwiczenia. 
  • Kąt ustawienia stóp jest bardzo indywidualny – spróbuj w której pozycji będziesz w stanie wygenerować największą moc.  
  • Dobrym pomysłem jest opanowanie przysiadu ze sztangą z przodu zanim przejdziesz do pełnego podrzutu sztangi.  
  • Naukę ruchu możesz zacząć ze sztangą w połowie ud zwisającą w ramionach, będzie to prostsza pozycja niż start z ziemi.  

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN