Przysiad z rękami za głową

Przysiad z rękami za głową (ang. Prisoner Squat)
Główna partia mięśni
Uda, pośladki
Dodatkowe partie mięśni
Łydki, core
Typ ćwiczenia
Wielostawowe złożone
Typ ruchu
Pchanie/Push
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
1
Niezbędny sprzęt treningowy
Brak
ćwiczenia na nogi anatomia

Przysiad z rękami za głową

Przysiad z rękami za głową to odmiana przysiadu z wykorzystaniem masy własnego ciała. Jest to idealne ćwiczenie dla początkujących, którzy uczą się wykonywać ruch przysiadu i może być używane jako wprowadzenie do dowolnej z wielu odmian przysiadu z obciążeniem. 

Co więcej, świetnie sprawdzi się jako element rozgrzewki lub ćwiczenie akcesoryjne na koniec treningu nóg, aby zapewnić maksymalnie dokrwienie dolnych kończyn. Z racji braku dodatkowego obciążenia zazwyczaj przysiady z rękami za głową wykonuje się z większą ilością powtórzeń. 

 

Przysiad z rękami za głową – prawidłowa technika ćwiczenia 

Pozycja startowa 

 • Stań ze stopami rozstawionymi mniej więcej na szerokość barków, palce stóp zwrócone lekko na zewnątrz. Podnieś ręce i spleć je za głową. Wypchnij łokcie do tyłu, aby otworzyć klatkę piersiową. Pociągnij ramiona w dół i do tyłu, jednocześnie napinając mięśnie core. To będzie Twoja pozycja wyjściowa. 

 

Fazy ćwiczenia 

 • Ugnij kolana, wypychając biodra do tyłu i opuść się, aż uda będą mniej więcej równoległe do podłogi, uważając, aby nie zaokrąglić dolnej części pleców. Trzymaj tułów stosunkowo prosto, z neutralnym ustawieniem kręgosłupa. 
 • Odepchnij się stopami od podłogi i wróć do pozycji wyjściowej prostując biodro i kolana. 
 • Powtórz żądaną liczbę powtórzeń. 

Top 5 najlepszych wariantów przysiadu z rękami za głową: 

 1. Przysiad 
 2. Przysiad jednonóż 
 3. Przysiad z hantlami 
 4. Przysiad ze sztangą 
 5. Przysiad Zerchera 

Przysiad z rękami za głową – najczęstsze błędy i jak ich uniknąć 

 • Zaokrąglanie dolnej części pleców: Bardzo ważne jest, aby podczas ruchu zachować proste plecy! Możesz upewnić się, że plecy są proste, trzymając oczy skierowane do przodu, wypiętą klatkę piersiową, łopatki do tyłu i plecy wygięte w łuk. Utrzymuj napięte mięśnie core podczas całego ruchu, aby pomóc utrzymać plecy w miejscu. 
 • Patrzenie w dół: gdy tylko spojrzysz automatycznie zaokrąglisz swoje plecy, co jest podstawowym błędem. Unikaj tego patrząc cały ruch w jeden punkt zlokalizowany przed twarzą. 
 • Odrywanie stóp: Twój środek ciężkości może przesunąć się do przodu, zwłaszcza przy zwiększeniu obciążenia. Nie pozwalaj piętom unosić się utrzymując kontakt całej stopy z podłożem przez całe ćwiczenie. 
 • Zapadanie się kolan: Nie wypychaj nadmiernie kolan na zewnątrz, ale upewnij się, że poruszają się mniej więcej nad drugim palcem stopy. 

 

Przysiad z rękami za głową – najlepsze patenty treningowe 

 • Szerokość postawy różni się znacznie w zależności od osoby. Zamiast spędzać zbyt dużo czasu na obliczaniu idealnej szerokości rozstawu, po prostu eksperymentuj i zobacz, co najlepiej pasuję do Ciebie, jednocześnie pozwalając Ci generować największą moc. 
 • W przypadku problemów z uzyskaniem głębokości przysiadu, spróbuj mobilizacji stawu skokowego lub podłożenia delikatnego podwyższenia pod pięty. 
 • Jeśli wydaje Ci się, że nie możesz utrzymać tułowia w pozycji pionowej, kiedy robisz przysiad z rękami za głową, może to być problem z wyprostem klatki piersiowej. Spróbuj użyć rollera i ćwiczeń mobilizacyjnych, a następnie wróć do przysiadu w poprawnej formie. 

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN