Przysiad Zerchera

Przysiad Zerchera (ang. Zercher Squat)
Główna partia mięśni
Uda, pośladki
Dodatkowe partie mięśni
Łydki, core
Typ ćwiczenia
Wielostawowe złożone
Typ ruchu
Pchanie/Push
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
4
Niezbędny sprzęt treningowy
Sztanga
ćwiczenia na nogi anatomia

Przysiad Zerchera

Przysiad Zerchera jest odmianą przysiadu i ćwiczeniem służącym do pracy ukierunkowanej na mięśnie czworogłowe. Konfiguracja przysiadu Zerchera jest dość wyjątkowa, ponieważ opierasz sztangę w zagięciach łokci i utrzymujesz ciężar, wzmacniając mięśnie core i ramiona. Przysiad Zerchera może pomóc tym, którzy mają trudności z utrzymaniem wyprostowanej pozycji tułowia podczas przysiadu ze sztangą z tyłu, a także promować uczciwy dobór ciężaru ze względu na trudne ustawienie. 

Dzięki opanowaniu przysiadu Zerchera można zaobserwować ogromny wzrost bicepsów, przedramion i rozmiarów nóg, co przełoży się także na wzrost osobistych rekordów w przysiadach i martwych ciągach.  

 

Przysiad Zerchera – prawidłowa technika ćwiczenia 

Pozycja startowa 

  • To ćwiczenie najlepiej wykonywać z użyciem stojaka do przysiadów ze względów bezpieczeństwa. Aby rozpocząć, najpierw ustaw sztangę na stojaku, odpowiednio dopasowując wysokość – mniej więcej powyżej pasa, ale poniżej klatki piersiowej. Po wybraniu odpowiedniej wysokości i sztangi, złącz dłonie i umieść sztangę na ramionach pomiędzy przedramieniem a bicepsem. 
  • Jeśli prawidłowo trzymasz sztangę, powinno to wyglądać tak, jakbyś miał skrzyżowane ręce, ze sztangą między nimi. 

 

Fazy ćwiczenia 

  • Odsuń się od stojaka i ustaw nogi na trochę szerzej niż na szerokość barków z lekko skierowanymi na zewnątrz palcami stóp. Przez cały czas trzymaj głowę do góry, ponieważ pozwoli Ci to utrzymać proste plecy, a patrzenie w dół wytrąci Cię z równowagi. To będzie Twoja pozycja wyjściowa.  
  • Zacznij opuszczać sztangę, zginając kolana, utrzymując prostą postawę z podniesioną głową. Kontynuuj w dół, aż kąt między górną częścią nogi a łydkami będzie nieco mniejszy niż 90 stopni. Na samym dole sztanga może dotknąć Twoich kolan i/lub ud. 
  • Zacznij podnosić sztangę, odpychając podłogę głównie środkiem stopy, ponownie prostując nogi i wracając do pozycji wyjściowej. 
  • Powtórz dla zalecanej liczby powtórzeń.  

Przysiad – najczęstsze błędy i jak ich uniknąć 

  • Wypadanie sztangi: Łokcie powinny być rozstawione mniej więcej na szerokość barków, a dłonie skierowane w stronę sufitu. Ściśnij dłonie ze sobą w pięść dla większego napięcia. 
  • Brak utrzymania równowagi: Pamiętaj o napięciu mięśni core. Obciąż równomiernie stopę – potrzebujesz 3 punktów podparcia: dużego palca, małego palca i pięty. 
  • Zaokrąglanie odcinka piersiowego: patrz cały czas przed siebie utrzymując neutralne krzywizny kręgosłupa, jednocześnie wypychając klatkę piersiową w stronę sztangi. 

 

Przysiad – najlepsze patenty treningowe 

  • Kąt rozwarcia palców stóp jest bardzo indywidualny – eksperymentuj, aby zobaczyć, co jest dla Ciebie najlepsze. 
  • Pewne przesunięcie kolan do przodu nad palcami stóp jest w porządku, pod warunkiem, że kolana nie odchylają się nadmiernie do wewnątrz lub na zewnątrz. Osoby z dłuższymi kośćmi udowymi będą musiały pozwolić, aby ich kolana wysunęły się dalej, jeśli chcą pozostać w pozycji pionowej. 
  • Jeśli odczuwasz problemy i ból w okolicy ścięgna bicepsa – użyj koszulki, ręcznika lub specjalnej gąbki owiniętej wokół gryfu. 
  • Twoje łokcie prawdopodobnie będą dotykać ud w dolnej części ruchu, jest to całkowicie normalne. 

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN