Skok z miejsca

Skok z miejsca (ang. Broad Jump)
Główna partia mięśni
Uda, pośladki
Dodatkowe partie mięśni
Łydki, core
Typ ćwiczenia
Wielostawowe złożone
Typ ruchu
Pchanie/Push
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
2
Niezbędny sprzęt treningowy
Brak
ćwiczenia na nogi anatomia

Skok z miejsca

Skok z miejsca to ćwiczenie eksplozywne, który można wykorzystać do pracy nad siłą, mocą, koordynacją i sprawnością sercowo-naczyniową. Jest to zaawansowana odmiana wyskoku z przysiadu, która angażuje mięśnie dolnej części ciała, w tym pośladki, ścięgna podkolanowe, mięśnie czworogłowe i łydki, ale także mięśnie górnej części ciała i core. Jako ćwiczenie dynamiczne, ruch ten wymaga dużo energii i przekłada się na wszystkie ruchy eksplozywne oraz czas reakcji, dlatego jest idealnym ćwiczeniem dla osób, które chcą poprawić wyniki sportowe i ogólną sprawność. 

 

Skok z miejsca – prawidłowa technika ćwiczenia 

Pozycja startowa 

 • Stań ze stopami rozstawionymi mniej więcej na szerokość barków, palce stóp zwrócone lekko na zewnątrz. To będzie Twoja pozycja wyjściowa. 

 

Fazy ćwiczenia 

 • Wykonaj przysiad, wypychając biodra do tyłu i zginając kolana. Gdy Twoje uda będą równoległe do podłogi, przesuń ramiona do tyłu, a następnie do przodu, wykonując zamach. W tym samym czasie odpychaj ziemie obiema stopami i pochyl się do przodu, wykonując skok.  
 • Zegnij kolana przy kontakcie z podłożem, aby wylądować w dolnej części pozycji przysiadu. 
 • Wróć do pozycji stojącej, odpychając podłoże obiema stopami, upewniając się, że używasz całej stopy, a nie tylko pięt. 
 • Powtórz żądaną liczbę powtórzeń.

Skok z miejsca – najczęstsze błędy i jak ich uniknąć 

 • Zaokrąglanie dolnej części pleców: Bardzo ważne jest, aby podczas ruchu zachować proste plecy! Możesz upewnić się, że plecy są proste, trzymając oczy skierowane do przodu, wypiętą klatkę piersiową, łopatki do tyłu i plecy wygięte w łuk. Utrzymuj napięte mięśnie core podczas całego ruchu, aby pomóc utrzymać plecy w miejscu. 
 • Zapadanie kolan: staraj się kontrolować ruch kolan, zwłaszcza podczas przysiadu i lądowania. Powinny one poruszać się mniej więcej w linii ze stopą.  
 • Brak kontroli lądowania: Nigdy nie skacz w dal tak daleko, żebyś nie mógł wylądować. Jeśli się przewrócisz, przeanalizuj mechanikę lądowania i popracuj nad poprawą stabilności dolnej części ciała. 

 

Skok z miejsca – najlepsze patenty treningowe 

 • Skok z miejsca to ćwiczenie, które wywiera większy nacisk na kolana i biodra w porównaniu z innymi odmianami przysiadów. Jeśli wracasz po kontuzji lub jesteś podatny na ból w tych obszarach, zalecamy wybranie innej odmiany przysiadu lub modyfikację skoku w dal, stając na palcach stóp zamiast skakać w powietrze. 
 • Test skoku w dal z pozycji stojącej, który jest testem sprawnościowym stosowanym w niektórych dyscyplinach sportowych zakłada, że odległość 231 cm lub więcej jest powyżej średniej dla mężczyzn, a 181 cm lub więcej powyżej średniej dla kobiet, jednak czynniki takie jak wzrost i waga, jak również siła, będą miały wpływ na to, jak daleko możesz skoczyć. 
 • Staraj się lądować tak cicho, jak to możliwe. Dzięki temu nie będziesz nadwyrężać stawów, a całe ciało będzie napięte i zaangażowane w amortyzację.  

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN