Wiatrak

Wiatrak (ang. Windmill)
Główna partia mięśni
Całe ciało
Dodatkowe partie mięśni
Brak
Typ ćwiczenia
Wielostawowe złożone
Typ ruchu
Przyciąganie/Pull
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
1
Niezbędny sprzęt treningowy
Brak
ćwiczenia na całe ciało anatomia

Wiatrak

Wiatrak to doskonałe ćwiczenie w budowaniu stabilności całego ciała i poprawianiu siły rdzenia. Jest często stosowane jako rozgrzewka funkcjonalna lub do wielokierunkowej pracy siłowej. Tak jak w tych wiatrakach, które widzisz na polach, w ćwiczeniu z wiatrakiem cała moc pochodzi z centrum, dlatego kluczowe jest odpowiednie napięcie mięśni core i kontrola oddechu. 

 

Wiatrak – prawidłowa technika ćwiczenia 

Pozycja startowa 

Stań ze stopami rozstawionymi nieco szerzej niż na szerokość barków. Obróć palce lewej stopy prosto w bok pod kątem 90 stopni. Sięgnij prawą ręką do sufitu i pozwól lewej ręce zwisać z boku. Spójrz na swoją prawą rękę. 

 

Fazy ćwiczenia 

  • Napnij mięśnie core i popchnij biodra w prawą stronę. Przesuń lewą rękę w dół lewej nogi w kierunku kostki tak daleko, jak to możliwe, nie wywierając nacisku na nogę — użyj tułowia, aby się ustabilizować. Lewa ręka powinna być cały czas prostopadła do podłogi. Prawa noga powinna pozostać prosta. Możesz pozwolić na lekkie zgięcie lewej nogi, aby uniknąć zablokowania kolana. 
  • Zatrzymaj się, a następnie pchnij w ziemie stopami, aby podnieść się z powrotem, utrzymując zaangażowanie rdzenia i wyprostowany kręgosłup przez cały czas. 
  • Powtórz zalecaną ilość powtórzeń, a następnie zmień stronę. 

Wiatrak – najczęstsze błędy i jak ich uniknąć 

  • Zaokrąglanie lędźwi. Podczas ćwiczenia zachowuj napięte mięśnie core by uniknąć zaokrąglania odcinka lędźwiowego. Spowoduję do prawdopodobnie bolesność w tym rejonie, której można łatwo uniknąć zachowując neutralne krzywizny kręgosłupa.  
  • Patrzenie w dół. Spowoduję to zaokrąglenie pleców i spadek napięcia core. Utrzymuj wzrok na dłoni znajdującej się u góry.  

 

Wiatrak – najlepsze patenty treningowe 

  • Jeśli ta wersja z obciążeniem ciała nie jest wymagająca, spróbuj dołożyć w dłoni obciążenie w postaci hantla lub kettlebell. 
  •  Podczas ruchu skup się na zgięciu biodra przy zachowaniu prawie prostych kolan – to nie jest przysiad! 
  • Do wykonania ćwiczenia w pełnym zakresie (z dotknięciem ziemi/stopy) potrzebna jest odpowiednia mobilność. Jeśli początkowo nie jesteś w stanie tego zrobić – wykonuj ćwiczenie do momentu pojawienia się miękkiego bloku, następnie wracając do pozycji wyjściowej.  

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN