Martwy robak z hantlami

Martwy robak z hantlami (ang. Dumbbell Dead Bug)
Główna partia mięśni
Brzuch
Dodatkowe partie mięśni
-
Typ ćwiczenia
Izolowane
Typ ruchu
Izometria
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
3
Niezbędny sprzęt treningowy
Hantle
cwiczenia-na-brzuch-anatomia-przezroczyste-tlo

Martwy robak z hantlami

Martwy robak z hantlami to jedno z najlepszych ćwiczeń, jeśli chodzi o wzmacnianie mięśni core. Dodając dodatkowe obciążenie do standardowego ćwiczenia martwego robaka, stanowi to jeszcze większe wyzwanie i pozwala dalej progresować w treningu. Co więcej, ćwiczenie to w bardzo małym stopniu obciąża stawy względem innych ćwiczeń mięśni brzucha w pozycji stojącej.  To czyni je uniwersalnym ruchem korzystnym dla wszelkiego rodzaju programów treningowych – od profesjonalnych sportowców szukających przewagi konkurencyjnej, po osoby po pięćdziesiątce, które po prostu szukają planu treningu siłowego o niskim poziomie trudności. 

 

Martwy robak z hantlami – prawidłowa technika ćwiczenia 

Pozycja startowa 

  • Połóż się na plecach, z nogami zgiętymi w kolanach pod kątem 90°. W dłoniach trzymaj hantle a ramiona wyprostuj przed sobą tak, by skierowane były do sufitu.  

 

Fazy ćwiczenia 

  • Napinając mięśnie korpusu, w kontrolowanym tempie opuść lewą nogę do podłogi jednocześnie przenosząc prawe ramię za głowę.  
  • Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ruch zmieniając strony.  
  • Powtórz zalecaną ilość powtórzeń. 

Top 5 najlepszych wariantów martwego robaka z hantlami:

  1. Martwy robak  
  2. Deska na przedramionach 
  3. Deska na kolanach 
  4. Rowerek 
  5. Scyzoryk 

Martwy robak z hantlami – najczęstsze błędy i jak ich uniknąć 

  • Zaokrąglanie lędźwi: przez cały ruch utrzymuj maksymalne napięcie mięśni core, dzięki temu Twoja miednica będzie ustabilizowana w jednym miejscu. Jej ruchy mogą powodować bóle w okolicy krzyżowej. 
  • Rotacje tułowia. Podczas ćwiczenia kluczowe będzie utrzymanie tułowia w jednej płaszczyźnie, bez kołysania, na boki które spowoduję przejęcie pracy mięśni brzucha przez inne struktury.  
  • Rozciąganie dolnej części pleców: Podczas rozciągania przeciwnej ręki i nogi plecy tracą kontakt z podłożem z powodu braku mobilności ramion lub bioder. Jeśli tak się stanie, pozostań w zakresie ruchu, w którym jesteś w stanie zachować prawidłową technikę. 
  • Zbyt szybki ruch: Dużo osób ma tendencję do pośpiechu w tym ćwiczeniu i machania rękami i nogami. W tym wypadku następuje utrata napięcia, a korzyści płynące z tego ćwiczenia znikają. Zamiast tego zwolnij oddech i poczuj pracę mięśni core. 
  • Podnoszenie głowy. Unoszenie głowy w celu rozglądania się dookoła nie przyniesie Ci żadnego pożytku. Zamiast tego spójrz prosto w górę, wybierz miejsce na suficie nieco za sobą i oprzyj się pokusie odrywania potylicy od ziemi. 

 

Martwy robak z hantlami – najlepsze patenty treningowe 

  •  Jeśli masz początkowo z koordynacją i połączeniem pracy nóg z rękami, możesz zacząć od izolowanej pracy jednej ręki, a następnie wykonaniu ruchu nogą.  
  • Żeby utrzymać neutralne ustawienie kręgosłupa i nie odrywać lędźwi przez cały czas trwania ćwiczenia myśl o dociskaniu pępka do podłogi. 
  • W każdym powtórzeniu pamiętaj o pełnym wyproście, zwłaszcza opuszczając nogę. Praca w przykurczach długofalowo nie przyniesie nic dobrego.  
  • Nie przesadzaj z wagą hantli. Jeśli obciążenie nie pozwala na utrzymanie prawidłowej techniki to znaczy, że trzeba nieco je obniżyć.

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN