Przysiad sumo z hantlem

Przysiad sumo z hantlem (ang. Dumbbell Sumo Squat)
Główna partia mięśni
Uda, pośladki
Dodatkowe partie mięśni
Łydki, core
Typ ćwiczenia
Wielostawowe złożone
Typ ruchu
Pchanie/Push
Poziom trudności (w skali 1 do 5)
2
Niezbędny sprzęt treningowy
Hantel
ćwiczenia na nogi anatomia

Przysiad sumo z hantlem

Przysiad sumo z hantlem to odmiana tradycyjnego przysiadu, która cechuje się szerszym rozstawem stóp i większą rotacją palców na zewnątrz. W tej wersji ruch będzie obciążony za pomocą pojedynczego hantla trzymanego przed nogami. Ruch wykonuje się w pozycji szerszej niż szerokość barków, co zwiększa zaangażowanie pośladków, mięśni dwugłowych i przywodzicieli, jednocześnie przynosząc korzyści mięśniom czworogłowym, core i górnej części ciała. Zwykle przysiad sumo z hantlem wykonuje się z umiarkowaną lub dużą liczbą powtórzeń, co najmniej 8-12 powtórzeń na serie, lub jako część treningu dolnej części ciała. 

 

Przysiad sumo z hantlem – prawidłowa technika ćwiczenia 

Pozycja startowa 

 • Ustaw hantel bezpośrednio między stopami i przyjmij umiarkowanie szeroką postawę z lekko skierowanymi na zewnątrz palcami stóp. 
 • Ugnij kolana i wypchnij biodra do tyłu zachowując naturalne krzywizny kręgosłupa. Sięgnij w dół i chwyć hantel za pomocą podwójnego nachwytu.  
 • Upewnij się, że Twoje oczy patrzą przed siebie. Twoje ciało będzie podążać za głową, więc głowa do góry i patrz przed siebie! Pamiętaj, aby przez cały ruch zachować proste plecy i neutralne krzywizny kręgosłupa. Jesteś teraz w pozycji wyjściowej.  

 

Fazy ćwiczenia 

 • Wypychając biodra do tyłu, powoli ugnij kolana i opuść nogi, aż uda znajdą się nieco poniżej poziomu równoległego do podłogi. 
 • Wyprostuj biodra i kolana odpychając się od ziemi, cały czas zachowując neutralne ustawienie kręgosłupa.  
 • Gdy hantel znajdzie się na wysokości kolan, wepchnij biodra do przodu jednocześnie cofając łopatki. 
 • Zatrzymaj się na chwilę w pełnym wyproście, a następnie odwróć ruch, zginając kolana, jednocześnie powoli opuszczając ciężar – utrzymując hantel pod ścisłą kontrolą podczas fazy ekscentrycznej. 
 • Powtórz zalecaną liczbę powtórzeń, zanim ugniesz kolana, aby opuścić hantel z powrotem na ziemię.

Przysiad sumo z hantlem – najczęstsze błędy i jak ich uniknąć 

 • Zaokrąglanie dolnej części pleców: Bardzo ważne jest, aby podczas ruchu zachować proste plecy! Możesz upewnić się, że plecy są proste, trzymając oczy skierowane do przodu, wypiętą klatkę piersiową, łopatki do tyłu i plecy wygięte w łuk. Utrzymuj napięte mięśnie core podczas całego ruchu, aby pomóc utrzymać plecy w miejscu. 
 • Patrzenie w dół: gdy tylko spojrzysz automatycznie zaokrąglisz swoje plecy, co jest podstawowym błędem. Unikaj tego patrząc cały ruch w jeden punkt zlokalizowany przed twarzą. 
 • Odrywanie stóp: Twój środek ciężkości może przesunąć się do przodu, zwłaszcza przy zwiększeniu obciążenia. Nie pozwalaj piętom unosić się utrzymując kontakt całej stopy z podłożem przez całe ćwiczenie. 
 • Zapadanie się kolan: Nie wypychaj nadmiernie kolan na zewnątrz, ale upewnij się, że poruszają się mniej więcej nad drugim palcem stopy. 

 

Przysiad sumo z hantlem – najlepsze patenty treningowe 

 • Ćwiczenie to idealnie nadaję się do nauki martwego ciągu sumo i pozwala opanować ruch zanim sięgniemy po sztangę. 
 • Upewnij się, że łokcie pozostają zablokowane przez cały ruch, ponieważ zgięcie ramion może potencjalnie narazić Cię na kontuzje bicepsa. 
 • Jeśli jesteś wysoki lub brakuję Ci trochę mobilności bioder, na początku możesz ustawić hantel na podwyższeniu, żeby łatwiej rozpocząć ruch. 
 • Szerokość postawy różni się znacznie w zależności od osoby. Zamiast spędzać zbyt dużo czasu na obliczaniu idealnej szerokości rozstawu, po prostu eksperymentuj i zobacz, co najlepiej pasuję do Ciebie, jednocześnie pozwalając Ci generować największą moc. 

Jak oceniasz to ćwiczenie? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

REKOMENDOWANE ĆWICZENIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ĆWICZENIA, PROGRAMY I DIETY

Otrzymuj informacje o darmowych programach treningowych, nowych ćwiczeniach w bibliotece i poradach ekspertów

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN